Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Operace šedého zákalu (katarakty)

Šedý zákal má snadné, rychlé a bezbolestné řešení. Zbavte se ho díky operaci šedého zákalu a dívejte se na svět znovu ostře. Operace šedého zákalu probíhá ambulantně během několika málo minut v tzv. topické anastezii, a je tedy pro pacienta bezbolestná. Během operace dochází k výměně zkalené čočky a pacient tak znovu získává jasné vidění.

Operaci doporučujeme neodkládat. Zákrok v počáteční fázi onemocnění je k oku šetrnější.

Kde operujeme?

Karlovy vary

Oční centrum Karlovy Vary
Závodní 391/96C
360 06 Karlovy Vary

Zák. linka: +420 775 556 563
E-mail: somichrecepce@gmail.com

Planá

Oční centrum Planá
Dukelských hrdinů 75
348 15 Planá 

Zák. linka: +420 775 556 563
E-mail: somichrecepce@gmail.com

V čem spočívá operace šedého zákalu?

Operace šedého zákalu je rychlý a bezbolestný zákrok. Probíhá ambulantně a díky použití speciálních anestetických kapek je pro pacienta zcela bezbolestný.

K obnově vidění po operaci dochází velmi rychle, již během druhého dne uvidíte změnu a přibližně za 2 - 4 dny po operaci můžete znovu do práce. K definitivní stabilizaci zraku dochází u pacientů do měsíce po zákroku, v závislosti na typu operace tak v této době lze již předepsat nové brýle. Většina pacientů vidí po operaci ostře na dálku, na blízko obvykle musí používat brýle.
Operace šedého zákalu je hrazená zdravotními pojišťovnami, pokud se pacient chce zcela zbavit brýlí, může si připlatit za implantaci čočky, která mu umožní ostré vidění taky na blízko.
Standardně implantujeme všem pacientům měkké akrylátové nitrooční čočky, které se vyznačují perfektní snášenlivostí a velmi malým výskytem tzv. sekundární katarakty. Pacientům nabízíme i nadstandardní implantáty: torické čočky, asferické čočky se žlutým filtrem, ale i multifokální čočky. 
Operaci šedého zákalu předchází zevrubné předoperační vyšetření, během kterého budete seznámeni s celým procesem včetně operace a rekonvalescence. Samotná operace potom zabere jen několik minut.

Jsem vhodný pro operaci šedého zákalu?

Operaci šedého zákalu doporučujeme neodkládat.

Šedý zákal, který je vůbec nejčastějším onemocněním očí, je typický tím, že ke zhoršování zraku dochází postupně. Řada pacientů si prvních změn nevšimne, a poté zákrok odkládá. To však není dobrý postup. Jakmile se šedý zákal objeví - ať už vlivem věku, či po úrazu - je vhodné vyhledat svého očního lékaře, který vás v případě potřeby k operaci šedého zákalu indikuje. 

Jak operační zákrok probíhá?

Operace šedého zákalu probíhá ambulantně po podání anestetických kapek a je zcela bezbolestná.

Během operace šedého zákalu dochází k výměně zkalené čočky za novou, umělou čočku. Tím dochází k obnově jasného vidění. Samotná operace trvá jen několik minut a díky použití anestetických kapek je pro pacienta bezbolestná.
Obnova vidění po operaci je velmi rychlá, dochází k ní během 2 - 4 dnů a do měsíce se zrak zcela stabilizuje. Oko po operaci zpravidla nezalepujeme.
Vzhledem k vysoké erudici našeho týmu, vynikající kvalitě použitých materiálů a nízkému počtu komplikací jsme schopni nabídnou pacientům operaci obou očí v rámci jednoho dne. Většina našich pacientů tento postup vítá, neboť se zkracuje celý proces hojení a snižuje se množství nutných kontrol u lékaře. Vidění po operaci může být v prvních hodinách zamlžené, z toho důvodu doporučujeme mít s sebou doprovod.

Kolik mě bude operace šedého zákalu stát?

Operace šedého zákalu je hrazená ze zdravotního pojištění.

Operaci šedého zákalu hradí zdravotní pojišťovny. Pokud se chce pacient zároveň s šedým zákalem zbavit také dioptrií, může si připlatit za čočky, které tento problém řeší. Standardně všem paicentům při operaci šedého zákalu implantujeme měkké akrylátové nitrooční čočky, které se vyznačují perfektní snášenlivostí a velmi malým výskytem tzv. sekundární katarakty. Pacientům nabízíme i nadstandardní implantáty za příplatek: torické čočky, asferické čočky se žlutým filtrem, ale i multifokální čočky.

Operace šedého zákalu + refrakční zákroky - cena za operaci 1 oka

 • pojištěným pacientům hradí operaci šedého zákalu zdravotní pojišťovna
 • nitrooční operace vč. kvalitní monofokální NOČ pro nepojištěné pacienty - 17.000,- Kč
 • operace sekundární katarakty, aspirace perel pro nepojištěné pacienty - 5.500,- Kč

Doplňkové služby:

 • program služeb 1 Perfect - 4.400,- Kč

zahrnuje použití kvalitní monofokální čočky, která zaručí ostré vidění na jednu vzdálenost (blízko nebo dálku) a navíc zajistí lepší ochranu vaší sítnice. Díky kvalitnějšímu materiálu čočky se snižuje riziko vzniku druhotného šedého zákalu.

 • program služeb 2 Perfect Plus - 6.600,- Kč

zahrnuje použití kvalitnější asferické monofokální čočky, která zaručí ostré vidění za zhoršených světelných podmínek a výrazně zlepší vidění na střední vzdálenost. Díky kvalitnějšímu materiálu čočky se snižuje riziko vzniku druhotného šedého zákalu.

 • program služeb 3 Perfect Toric - 11.000,- Kč

zahrnuje použití torické monofokální čočky, která odstraní váš astigmatismus, zaručí ostré vidění na dálku a zlepší vidění za šera a za tmy. Díky kvalitnějšímu materiálu čočky se snižuje riziko vzniku druhotného šedého zákalu a je zajištěna lepší ochrana vaší sítnice. 

 • program služeb 4 Perfect Plus Toric - 13.200,- Kč

zahrnuje použití kvalitnější asferické monofokální torické čočky s prodlouženým ohniskem, která odstraní váš astigmatismus, zaručí ostré vidění i za zhoršených světelných podmínek a výrazně zlepší vidění na střední vzdálenost. Díky kvalitnějšímu materiálu čočky se snižuje riziko vzniku druhotného šedého zákalu.

 • program služeb 5 Premium Plus - 16.500,- Kč

zahrnuje použití kvalitní bifokální čočky, která zajistí ostré vidění na dvě vzdálenosti, blízko a dálku. Díky kvalitnějšímu materiálu čočky se snižuje riziko vzniku druhotného šedého zákalu a je zajištěna lepší ochrana vaší sítnice. 

 • program služeb 6 Premium Plus Ultra - 24.200,- Kč

zahrnuje implantaci vysoce kvalitní trifokální čočky, která zajistí ostré vidění na všechny tři vzdálenosti. Pacient by měl být při běžných činnostech schopen fungovat zcela bez brýlí. Navíc tato čočka zajistí vyšší ochranu vaší sítnice.

 • program služeb 7 Premium Plus Ultra Toric - 27.500,- Kč

zahrnuje implantaci vysoce kvalitní trifokální torické čočky, která zajistí ostré vidění na všechny tři vzdálenosti a navíc řeší astigmatismus. Pacient by měl být při běžných činnostech schopen fungovat zcela bez brýlí. Díky kvalitnějšímu materiálu čočky se snižuje riziko vzniku druhotného šedého zákalu a je zajištěna lepší ochrana vaší sítnice. 

Co o nás říkají naši pacienti?

 • Mgr. Alena Hnojská, 21.5.2020 - Dobrý den, chci napsat poděkování doc. Studenému, ale i sestřičkám a vůbec všem, za skvěle odvedenou práci, za pěkný a trpělivý přístup k pacientům. Po operaci katarakty (21.5. t.r.) vidím perfektně. Pane docente děkuji, děkuji.
 • Bc.Blanka Marková , 28.11.2019 - Čekací doba bývá trauma – to ale u Somichu neplatí. Objednací čas je dodržen, zbytečně jsem nečekala. Operace proběhla v klidu a bez zbytečného stresu. Ačkoliv je to pro lékaře určitá rutina, neměla jsem pocit, že jsem jenom číslo, které použijí k vyúčtování pojišťovně. Jsem tři týdny po operaci, oči se po zákroku rychle hojí a co je nejúžasnější – zase vidím! Děkuji primáři MUDr. Studenému a jeho týmu za profesionální a přitom lidský přístup k pacientům.
 • Ingrid Karasová, 24.9.2019 - Dobrý den, dne 24.9.2019 jsem ve Vašem centru podstoupila operaci šedého zákalu vedenou MUDr. Pavlem Studeným. S průběhem operace jsem byla velmi spokojená a touto cestou děkuji za vysoce profesionalní a citlivý přístup celého personálu.
 • Jirásek Pavel , 8.8.2019Vážený pane docente, minulý týden 8.8.2019 jsem se u Vás podrobil operaci pravého oka s diagnózou : H25.8. S průběhem celé akce jsem byl velmi spokojen! Ochotná paní na recepci, příjemné a šikovné sestřičky a to nejlepší na konec v podobě Vás. Jste skutečně ve svém oboru špička! V pondělí 12.8. jsem se dostavil na kontrolu ke svému ošetřujícímu lékaři MUDr.Klozovi. Ten však nebyl z důvodu nemoci přítomen. Obrátil jsem se proto na Vaše oční centrum. Opět se mi dostalo okamžitého ochotného přijetí a následného odborného vyšetření od paní MUDr.Gajarové. Přesto, že pacientů bylo plno pečlivě mě vyšetřila a vše mi vysvětlila. Jste prostě skvělý tým! Byl jsem celkově velmi spokojen a každému budu Vás, Váš kolektiv a oční centrum SOMICH vřele doporučovat! Nelituji toho, že jsem se podrobil zákroku právě u Vás. Ještě jednou za vše děkuji.
 • Knirsch Jiří, 28.2.2019 - Chci poděkovat celému týmu Očního centra SOMICH v Karlových Varech za operační zákrok šedého zákalu obou očí, Váš přístup k pacientu a pečlivá vyšetření. Je až neuvěřitelné co mám zpět ze dne na den. Mohu hledat ztracený šroubek pod stolem, ale nejkrásnější je psát toto poděkování aniž bych hledal brýle. Moc děkuji.
 • Katinová Anna, 4.11.2018 - Chtěla jsem moc poděkovat za provedenou operaci, je krásné, jak se hned jinak kouká na svět. Děkuji panu dotorovi za jeho práci. Děkuji taky všem sestrám jsou příjemné a ochotné vždy pomoci. Děkuji.
 • Otakar Šťastný, 23.03.2018 - Po doporučení jsem šel na vyšetření. Dnes jsem po zákroku prvního oka a vidění je úžasné, vynikající. Jsem nadmíru spokojen.
 • Josef Halvoník, 02.05.2018Chtěl bych poděkovat panu primáři - má zlaté ručičky! Děkuji i celému jeho týmu, jsou to skvělí profíci včetně sestřiček na recepci. Jsem naprosto spokojený, vidím nyní jako rys po odstranění šedého zákalu na obou očích. Celému týmu očního centra přeji mnoho spokojených klientů. Josef Halvoník

Tým SOMICH

Prof. MUDr. Studený Pavel, Ph.D., MHA

Karlovy Vary

Prim. MUDr. Kacerovský Martin

Planá, Horšovský Týn, Kdyně

MUDr. Kacerovská Jana, Ph.D.

Planá

Často kladené OTÁZKY

 • Bolí operace?

  Díky znecitlivujícím kapkám a lékům, jež vám pomohou uvolnit se, přináší tento postup jen minimální nepříjemné pocity.

 • Je nutné kapat před operací nějaké kapky?

  Není, oči se Vám budou rozkapávat u nás až v den operace a kapat kapky budete muset až po operaci.

 • Musím mít před operací vyšetření od praktického lékaře?

  Nemusíte, stačí nám poouze zpráva od Vašeho očního lékaře, který Vás na operaci posílá. A na všechny informace ohledně Vaší anamnézy se Vás vyptá sestra na recepci.

 • Musím se před operací odlíčit?

  Ano, je to nezbytně nutné! Věnujte prosím dostatečnou péči dokonalému odlíčení. Zejména pečlivě odstraňte zbytky řasenky z prostoru mezi řasami.

 • Je operace bolestivá?

  Bezprostředně před operací se do oka kapou kapky s anestetickým účinkem, takže operace je nebolestivá. Během operace můžete pociťovat tlak v oku, po obličeji Vám poteče voda, uslyšíte různé zvuky přístroje, toto vše můžou někteří jedinci vnímat negativně.

 • Kdy mám jít po operaci na kontrolu?

  Pacient by měl jít do týdne na kontrolu ke svému očnímu lékaři.

 • Jak dlouho budu po operaci kapat kapky?

  Kapky se většinou kapou ještě minimálně 14 dní do operovaného oka, 3x denně, pokud neurčí lékař jinak.

 • Co můžu dělat po operaci?

  Po operaci můžete dělat skoro vše jako před operací. Např. koukat na TV, chodit na procházky, pracovat s počítačem nebo dělat různé lehké domácí práce.

 • Co nemůžu dělat po operaci?

  Po operaci je minimálně 6 týdnů zakázáno chodit do sauny, koupat se v moři, v bazénu, pobývat v zakouřeném a prašném prostředí, provozovat adrenalinové a kontaktní sporty.

 • Jak probíhá operace?

  Operaci provádíme ambulantně, v lokálním znecitlivění. Zákrok, při kterém pacientovi odsajeme zkalenou čočku a nahradíme jí čočkou umělou, trvá asi 10–15 minut a je naprosto nebolestivý.

 • Co je třeba udělat před operací?

  Před operací není třeba absolvovat předoperační vyšetření ani není třeba vysazovat léky na ředění krve (např. Warfarin, …). Není třeba kapat žádné předoperační kapky.

 • Co smím a nesmím po operaci dělat?

  První týden po operaci je důležité dbát na to, aby se do očí nedostala infekce, tzn. do očí nesahat, netlačit na ně. Bezprostředně po operaci také nedoporučujeme velkou fyzickou zátěž, např. zvedání těžkých předmětů apod. Asi měsíc po operaci není vhodné také koupání v bazénech, saunování apod. Naopak pacient může provádět běžnou činnost, koukat na televizi, do počítače, číst (pokud to půjde), chodit ven, ...
  Po operaci je nutno také kapat pooperační kapky a absolvovat kontroly dle pokynů lékaře.

 • Kdy se můžu vrátit do práce?

  To záleží na druhu práce, návrat do kancelářských zaměstnání je možný již za několik dní po operaci. Fyzicky namáhavé práce je možno povolit od šestého týdne.

 • Musím po operaci nosit tmavé brýle?

  Nošení tmavých brýlí je zcela individuální, pokud vám pobyt na slunku nevadí, pak tmavé brýle nosit nemusíte.

 • Kdy můžu začít řídit auto?

  Většina pacientů po operaci šedého zákalu je schopna řídit přibližně 4 týdny po zákroku, až se zrakové funkce oka ustálí. Potvrzení pro dopravní inspektorát Vám vydá obvodní nebo praktický lékař na základě zprávy od očního lékaře.

 • Za jak dlouho po operaci se můžu sprchovat, mýt vlasy a koupat se?

  Sprchovat a koupat se můžete již v den zákroku. Pokud Vám s mytím vlasů někdo pomůže, bude to pro Vás snazší. Ideální a bezpečnější je v prvních dnech mytí vlasů v záklonu. První týden je důležité nepodráždit oko šamponem nebo něčím, co by Vás nutilo k mnutí oka.

 • Jak dlouho mi čočka v oku vydrží?

  Nitrooční čočka v oku Vás tzv. přežije. To znamená, že vydrží několik desetiletí. Jen výjimečně je zapotřebí ji vyměnit.

 • Tatínek jde na operaci k Vám. Musím tam čekat celou dobu s ním?

  Nemusíte. Můžete odjet a my Vám zavoláme až bude čas odvézt tatínka domů.

 • Je mi 80 let. Má operace v tomto věku smysl?

  Určitě ano. Pokud se po operaci zlepší vidění, dojde ke zkvalitnění života. Budete si moci číst, bezpečněji se pohybovat apod.

 • Za jak dlouho po operaci je oko zahojené?

  Celková doba léčení je cca 4-6 týdnů. Pokud je potřeba, doporučíme pacientovi i pracovní neschopnost.

 • Kdy znovu dobře uvidím a budu muset nosit po operaci brýle?

  V naprosté většině případů pacienti vidí dobře do dálky již druhý den po operaci, někdy je ale zapotřebí pár dnů, aby se vidění úplně projasnilo. Ohledně nošení brýlí po operaci zálěží na typu implantované čočky. Při implantaci klasických monofokálních čoček je nutno cca 4-6 týdnů po operaci předepsat brýle do blízka. Pokud by paceint chtěl být úplně bez brýlí, pak je možné implantovat multifokální nebo trifokální čočky, které umožní po operaci v běžném životě fungovat úplně bez brýlí. Tyto čočky ale nejsou hrazeny pojišťovnou, pacient si je musí uhradit sám. Pacient je před operací se všemi možnostmi seznámen.

 • Budu muset za operaci něco platit?

  Operace šedého zákalu s implantací standardní monofokální čočky je plně hrazena pojišťovnou. Pouze v případě, že pacient chce nějakou speciální čočku, hradí si toto sám.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?