Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Léčba zeleného zákalu (glaukomu)

Mnoho lidí se i dnes domnívá, že zelený zákal (glaukom) nelze léčit. Opak je pravdou, a naopak je třeba léčbu zahájit co nejdříve.
V současnosti lze zelený zákal léčit medikamentózně formou speciálních kapek, nebo chirurgicky. Hlavním principem léčby v obou případech je snížení nitroočního tlaku tak, aby nedocházelo k dalšímu poškození očního nervu.
V očních ambulancích a na klinice SOMICH provádíme diagnózu a sledování průběhu glaukomového onemocnění. V případě, že pacientovi nezabírá medikamentózní léčba nebo ji nesnese, volíme chirurgický zákrok. Ten zastaví průběh onemocnění a uchrání pacienta před ztrátou zraku.

Kde operujeme?

Karlovy vary

Oční centrum Karlovy Vary
Závodní 391/96C
360 06 Karlovy Vary

Zák. linka: +420 775 556 563
E-mail: somichrecepce@gmail.com

Léčba zeleného zákalu

Jak probíhá léčba zeleného zákalu?

Zelený zákal (glaukom) je pro pacienta v počátečních stadiích onemocnění téměř nemožné identifikovat. K jeho úspěšné léčbě je ale včasný zákrok nezbytný, a proto jeho diagnostiku provádí zpravidla oční lékař na pravidelných prohlídkách. Diagnózu zeleného zákalu provádíme také v očních ambulancích a na klinice SOMICH.

Léčba zeleného zákalu je nenáročná, ale vyžaduje příkladnou spolupráci pacienta. Ve většině případů probíhá léčba medikamentózně - pravidelným podáváním kapek, které mají za úkol snížit hodnoty nitroočního tlaku tak, aby nedocházelo k dalšímu poškození očního nervu. V případě, že kapky nejsou pro pacienta vhodné nebo nepomáhají, je pacient indikován k chirurgickému zákroku. Ten probíhá ambulantně, v tzv. topické anestezii a je bezbolestný.

Zelený zákal (glaukom) je nutné řešit včas

Neléčený zelený zákal může vést k vážnému poškození zraku a jeho ztrátě.

Zelený zákal je v počátečních fázích onemocnění pro pacienta nerozpoznatelný. K jeho léčbě indikuje oční lékař nebo specializované pracoviště. Pro její úspěch je důležité její včasné zahájení a spolupráce pacienta. Na rozdíl od šedého zákalu, který vyřeší operace, glaukom (zelený zákal) je nutné řešit dlouhodobě.
Základem pro vyšetření pacientů s podezřením na glaukom (zelený zákal) je zjištění nitroočního tlaku. Na našich pracovištích provádíme měření pomocí moderních, velmi přesných nekontaktních tonometrů, nebo tzv. dynamické konturní tonometrie, která je schopna zachytit také kolísání nitroočního tlaku v průběhu srdeční akce. Našim pacientům také nabízíme provedení denní křivky, kdy zaznamenáváme kolísání hodnot nitroočního tlaku v průběhu dne.
Všem pacientům s prokázaným glaukomovým onemocněním doporučujeme 2x ročně provedení vyšetření periferního vidění (perimetr). Zhruba 2x ročně u všech pacientů s glaukomovým onemocněním a 1x ročně u pacientů se zvýšeným rizikem vzniku zeleného zákalu je dále vhodné provedení počítačové analýzy zrakového nervu pomocí přístroje HRT.

Jak operace zeleného zákalu probíhá? 

Operace zeleného zákalu probíhá po podání anestetických kapek a je bezbolestná.

Chirurgický tým oční kliniky SOMICH má s operacemi zeleného zákalu (glaukomu) mnohaleté zkušenosti.
Na oční klinice SOMICH provádíme operaci zeleného zákalu metodou hluboké sklerektomie s použitím implantátů (Esnoper, Esnoper clip). U této operace dochází ke ztenčení malého okrsku na oku a pročištění odtokových cest. Provádíme také operaci mikroperforující, při které do oka implantujeme drobnou kovovou drenážní trubičku (ExPress), která odvádí komorovou tekutinu z oka. Tyto techniky upřednostňujeme, neboť mají nízký počet operačních a pooperačních komplikací. Některé zdravotní pojišťovny našim pacientům tyto operace proplácejí v plné výši.

Co o nás říkají naši pacienti

Kolik mě bude operace zeleného zákalu stát?

Operaci zeleného zákalu lze hradit ze zdravotního pojištění.

Cena vstupního vyšetření:

  • cena pro pojištěnce - hrazeno pojišťovnou
  • cena pro samoplátce - 3 500 Kč

Specializovaná oční vyšetření - cena za obě oči:

  • diagnostika zeleného zákalu pomocí přístroje GDX/diagnostika glaukomu - 600 Kč pro pojištěnce i samoplátce

Příznaky zeleného zákalu

Nečekejte na příznaky zeleného zákalu, důležitá je prevence a včasné léčení.

Příznakem zeleného zákalu, který lze pozorovat, je postupná ztráta zorného pole. V této fázi ale lze již pouze zabránit dalšímu postupu nemoci, zabránit dalším ztrátám ve vidění, avšak ztrátu zorného pole nelze již vrátit. Na tuto fázi není vhodné čekat. Proto každému po 40. roce života doporučujeme pravidelné prohlídky u očního lékaře, který zelený zákal spolehlivě rozezná a doporučí okamžitou léčbu.
V některých případech se může zelený zákal objevit akutně, v podobě tzv. glaukomového záchvatu. Ten se projevuje velkou bolestí oka, nevolností a zvracením, mlhavým viděním či jeho ztrátou a zarudlýma očima.

Tým SOMICH

Prof. MUDr. Studený Pavel, Ph.D., MHA

Karlovy Vary

Prim. MUDr. Benda Tomáš, FEBO

Karlovy Vary, KKN, Tachov

Často kladené OTÁZKY

  • Jak operace probíhá?

    Operace glaukomu na našem pracovišti probíhá v ambulantním režimu. Pacient tedy přijede, absolvuje operaci, a poté opět odjíždí domů. Nejběžnější výkon je u nás hluboká sklerektomie s implantací Esnoper Clipu. Vytvoří se tak umělý kanálek pro odtok nitrooční tekutiny z oka pod spojivku. Cílem operace je snížení nitroočního tlaku. Výkon trvá cca 20 minut. Po operaci oko zalepíme s mastičkou. Pacient obvaz sundá druhý den ráno a začne si kapat kapky, které mu lékař napíše. Následná pooperační kontrola proběhne dle doporučení operatéra do 1-3 dnů.

  • Potřebuji předoperační vyšetření?

    Před operací glaukomu požadujeme interní předoperační vyšetření praktickým lékařem. Jedná se o operaci s rizikem krvácení, je proto nutné vysazení antikoagulační a antiagregační terapie 1 týden před operací, event. s převedením na nízkomolekulární heparin (Fraxiparine, Clexane) dle zdravotního stavu pacienta.

  • Je operace bolestivá?

    Operované oko je před operací znecitlivěno několika kapkami anestetika. Toto znecitlivění vydrží po celou dobu operace. Během výkonu pacient může cítit tlak, tekoucí oko apod., neměl by však cítit ostrou bolest. V takovém případě lze anestetikum přidat.

  • Co smím a nesmím dělat po operaci?

    Po operaci je nutný klidový režim, tzn. nic těžkého nezvedat, nepředklánět se, vyvarovat se rizika zanesení infekce do oka (sauna, bazén, prašné prostředí, ...). Je také potřeba vyvarovat se tlaku na operované oko, proto si oko nesmíte mnout a ideálně nespat na operované straně obličeje.

  • Jaké jsou normální příznaky po operaci?

    Po operaci je normální mírná bolestivost a škrábání stehu. Steh je vstřebatelný a není nutné ho vyndávat. Po operaci může být i přechodné zhoršení vidění v případě krvácení nebo výrazného poklesu nitroočního tlaku. Za nenormální příznaky považujeme nástup výrazné bolesti, zarudnutí oka a výrazné zhoršení vidění. V takovém případě se dostavte co nejrychleji na kontrolu k Vašemu očnímu lékaři.

  • Má operace v mém věku smysl? Co se stane, když operaci nepodstoupím?

    Nutnost operace je probrána individuálně mezi pacientem a indikujícím lékařem. Obecně platí, že pokud není nitrooční tlak dostatečně snížen antiglaukomovými kapkami, je nutné snížení dosáhnout chirurgickým výkonem. Rychlost odumírání nervových buněk zrakového nervu je relativně pomalá, a proto k operačnímu řešení doporučujeme zejména mladší pacienty, u kterých by poškození zrakového nervu mohlo vést ke slepotě v pozdějším věku.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?