Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Zelený zákal: Jak ho odhalit včas?

Zelený zákal: Jak ho odhalit včas?

Zelený zákal, známý také jako glaukom, je onemocnění očního nervu, které může vést k trvalé ztrátě zraku, pokud nejsou včas odhaleny příznaky a nemoc se neléčí. Jaké to jsou a jak včas zahájit léčbu? 

 

Glaukom se projevuje chronickým postupným poškozením nervu, který je zodpovědný za přenos vizuálních informací z oka do mozku. Nejčastěji je poškození spojeno s narušeným odtokem oční tekutiny, což vede ke zvýšení nitroočního tlaku. 

 

Není snadné ho poznat 

Mnoho lidí s glaukomem nemá v počátečních fázích žádné příznaky. To činí onemocnění zrádným, protože pacienti často nevědí, že trpí touto chorobou, dokud nenastane vážnépoškození zraku. „Existují příznaky, které mohou pacienti na sobě sledovat. Patří mezi ně postupná ztráta periferního vidění,zvýšený cit na světlo,vidění "duhových kruhů" kolem světelných zdrojůzhoršení vidění ve tměnebo pocit rozmazaného vidění,“ vysvětlil prim. MUDr. Tomáš Benda, FEBO primář oční kliniky SOMICH pro Karlovarský a Plzeňský kraj. 

 

 

Pro včasnou diagnózu je důležitá prevence 

Pokud máte podezření na glaukom nebo patříte do rizikové skupiny (věk nad 40 let, rodinná anamnéza glaukomu), je důležité chodit pravidelně na oční prohlídky. Lékař může změřit nitrooční tlak, prověřit zorné pole a vyhodnotit stav očního nervu. 

 

Měření nitroočního tlaku u nás provádíme pomocí bezkontaktního tonometru, který „foukne“ malý proud vzduchu do oka.Na základě oploštění rohovky dokáže přístroj určit hodnotu nitroočního tlaku,“ popsal vyšetření prim. MUDr. Tomáš Benda, FEBO, který se specializuje mimo jiné právě na glaukom. Dodává, že vyšetření není třeba se bát, protože je bezbolestné a velmi rychlé. 

 

Glaukom nelze zcela vyléčit 

Ačkoli glaukom nelze většinou zcela vyléčit, léčba cílí na zpomalení či zastavení jeho postupu. „V současnosti se k tomu využívají buď kapky, které je třeba pravidelně kapat nebo lze podstoupit chirurgický zákrok,“ uvedl prim. MUDr. Tomáš Benda, FEBO.Oba druhy léčby mají za cíl snížit nitrooční tlak a zabránit dalšímu poškozování očního nervu. V obou případech je léčba bezbolestná, vyžaduje jen spolupráci a důslednost pacienta. 

 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?