Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Zajímavosti o očích. Co jste o nejdůležitějším lidském smyslu možná nevěděli.

Zajímavosti o očích. Co jste o nejdůležitějším lidském smyslu možná nevěděli.

Očima vnímáme až 80 % všech informací, které zpracováváme, tvoří tedy obraz našeho světa, naše vzpomínky a identitu. Oko se skládá z oční koule a přídatných očních orgánů. Pojďme se nyní společně podívat na zajímavosti o našich očích.

 

  1. Lidské oko se vyvíjí již od 4. týdne těhotenství

Oči se začínají vyvíjet krátce po početí. Vyvíjejí se přibližně do 7 let věku dítěte, kdy by děti již měly vidět stejně jako zdravý dospělý. Zajímavé také je, že velikost oční bulvy se v průběhu života mění jen zcela minimálně. 

 

  1. Naše oči umí rozeznat až 10 milionů barev

Lidské oko dokáže vnímat barvy o vlnové délce od 380 do 760 nanometrů. I když se názory na to, kolik barev je lidské oko schopno rozlišit, různí, jedno je jisté – muži a ženy vnímají barvy odlišně. 

Muži zároveň výrazně častěji, než jejich partnerky mají problém barvy správně rozlišovat. Takže pánové, pokud se doma nemůžete shodnout na tom, jakou barvu má který předmět, stačí se prostě zeptat ženy – pravděpodobně má pravdu. 

 

  1. Nejčastější barvou očí je hnědá

Barva očí je genetická záležitost. O tom, jakou barvu očí budeme mít, rozhoduje až 16 různých genů, a je tak možné, že barvu očí podědíme po někom, koho vůbec neznáme. Nejčastější barvou očí na světě je hnědá, má ji přibližně 55 % světové populace. Naopak velmi vzácná je zelená a šedá barva očí. 

 

  1. Ročně mrkneme přibližně 4 000 000x

Člověk průměrně mrká po 3–6 sekundách. Průměrné mrknutí trvá přibližně 1/10 sekundy. Frekvence mrkání se snižuje při pohledu do obrazovek počítačů či televizí. Také proto můžeme mít při dlouhé práci na počítači oči unavené. 

 

  1. Až 80 % očních vad lze předcházet nebo je léčit

Pro řešení většiny problémů s očima je klíčová včasná a správná diagnóza a rychlé léčení. Navzdory rozšířenému mýtu, že například šedý zákal je potřeba nechat vyzrát, opak je pravdou a včasný zásah je i v tomto případě pro pacienta lepší.

 

Přečtěte si: Šedý zákal patří k nejčastějším onemocněním očí. Jeho řešení neodkládejte. 

 

  1. Sluneční záření je pro oči nebezpečné

Chránit své oči bychom měli především před slunečním zářením. Právě to může oči poškodit nejvíce. Doporučujeme se proto chránit před negativními vlivy slunečních paprsků pomocí slunečních brýlí s UV filtrem. 

 

  1. Každé lidské oko je jedinečné

Zatímco například otisky prstů mají celkem 40 jedinečných vlastností, oční duhovka jich má víc než 6x tolik. Je tedy mnohem vhodnější pro spolehlivou identifikaci. 

 

  1. Slzy pomáhají chránit oči před infekcí

Slzy zvlhčují povrch oka, odstraňují z něj nečistoty a chrání před možnou infekcí. Pláč také pomáhá uvolňovat nahromaděné emoce a stres. 

 

  1. Dioptrií se lze zbavit za několik málo minut

Laserová operace zraku trvá jen několik málo minut. Je zcela bezbolestná a pro pacienta komfortní. Její výsledek je navíc trvalý. 

Výsledek laserové operace zraku je v naprosté většině případů trvalý. V ojedinělých případech může dojít k opětovnému zhoršení vidění, ale ani toho se v očním centru SOMICH nemusíte obávat.

 

  1. Pro zdravé oči jsou důležité vitaminy

Mnoho z nás věří tomu, že mrkev má blahodárný vliv na zdraví očí. Ano – má, ale ne větší než další potraviny. Pokud chcete o dobrou kondici svého zraku pečovat pomocí stravy, dbejte hlavně na příjem luteinu (vyskytuje se přirozeně například v obilí, vaječném žloutku, ovoci nebo zelenině), potravin, bohatých na zinek a omega 3. Případně můžete tyto prvky získat také z doplňků stravy. 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?