Suché oko není jen dočasný pocit nepohodlí spojený s nedostatkem slz. Pro některé lidi může být chronickým stavem nazývaným syndrom suchého oka. Tento syndrom postihuje miliony lidí po celém světě a může ovlivnit kvalitu života pacientů. Jaké jsou jeho příznaky, příčiny a jak ho lze léčit?
Syndrom suchého oka je onemocnění, které vzniká při nedostatku slz a tím nedostatečném zvlhčování povrchu oka. Nemoc může vzniknout hned z několika faktorů. „Mezi hlavní příčiny vzniku syndromu suchého oka patří určitě dlouhotrvající sledování obrazovek počítačů nebo telefonů nebo nošení kontaktních čoček. Produkci slz dále snižuje také stárnutí. S onemocněním se mohou potýkat také lidé s některými systémovými onemocněními, jako je revmatoidní artritida,“ vysvětlil prim. MUDr. Benda Tomáš, FEBO, který je primářem Oční kliniky SOMICH v Karlovarském kraji.
Trápí vás naopak nadměrné slzení? Přečtěte si o tom více zde.
Příznaky syndromu suchého oka
Typické pro příznaky syndromu suchého oka je to, že uvádějí pacienta do diskomfortu a zhoršují kvalitu jeho života, mezi nejčastější patří tyto:
Přečtěte si o digitální únavě v tomto článku.
Léčba syndromu suchého oka
I když nelze syndrom suchého oka vždy úplně vyléčit a často přetrvává celoživotně, existují způsoby, které zmírňují symptomy a zlepšují kvalitu života pacientů. „Příznaky syndromu suchého oka lze zmírnit používáním umělých slz či úpravou životního stylu. Jedná se například o pravidelné přestávky při práci na počítači či speciální kontaktní čočky pro lidi se suchýma očima. Po konzultaci s lékařem lze v některých případech zvolit i chirurgický zákrok,“ uvedl prim. MUDr. Benda Tomáš, FEBO. Klíčová je v léčbě návštěva lékaře a včasná diagnóza, díky které je možné v největší míře minimalizovat dopady na život.