Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Syndrom suchého oka dokáže potrápit. Jak se ho zbavit?

Syndrom suchého oka dokáže potrápit. Jak se ho zbavit?

Se syndromem suchého oka přichází do ordinací lékařů čím dál více lidí. Jedná se o poruchu tvorby slzného filmu. Ta zapříčiňuje pocity řezání, pálení či tlaku v očích.

 

U nemocného se často objevuje zhoršené vidění, problémy se zaostřením a oči jsou často načervenalé. 

 

Častěji se syndrom suchého oka projevuje u žen než u mužů. Velmi často pak k jeho rozvoji dochází v období menopauzy, objevit se ale může kdykoliv.

 

Jaké jsou příčiny vzniku syndromu suchého oka?

Víte, že za 1 den mrkneme přibližně 14 000x? Právě mrkání hraje zásadní roli ve zvlhčování povrchu oka. Syndrom suchého oka často souvisí s dlouhým nošením kontaktních čoček, ohroženi jím však nejsou jen jejich nositelé.

 

„Se syndromem suchého oka se setkáváme u pacientů stále častěji. Jeho vznik souvisí mimo jiné s dlouhou prací na počítači, sledováním televize či čtením. Při dlouhém zaostření očí na jednu vzdálenost se snižuje frekvence mrkání, a tím i produkce slzného filmu. Společně s dalšími faktory to velmi často vede k poruše tvorby slzného filmu a vzniku syndromu suchého oka,” říká doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný zástupce pro Karlovarský kraj a spolumajitel očního centra SOMICH.

 

Rizikem pro vznik syndromu suchého oka je také prašné pracovní prostředí, pobyt v přetopených, nevětraných místnostech, stres i užívání některých léků.

 

Jak poznat syndrom suchého oka?

Pokud vás při dlouhé práci na počítači nebo při sledování televize či při řízení bolí či pálí oči, zpozorněte. Jakmile tento problém přetrvává, nečekejte na zhoršení symptomů, pálení a řezání v očích spojené se zhoršeným viděním, ale vyhledejte raději odbornou lékařskou pomoc.

 

Řada pacientů se snaží problém řešit sama, pomocí aplikace očních kapek, to však není dostačující. Lékař stanoví diagnózu a navrhne vhodný postup léčby.

 

Jak se léčí syndrom suchého oka?

Oční lékařství je u nás na skvělé úrovni. Umíme řešit či předcházet většině problémů s očima. A syndrom suchého oka není výjimkou. Je ale nutné jej řešit včas. Pokud řešení odkládáte, je následně náročnější a pro oko více zatěžující.

„Lehčí formy syndromu suchého oka se řeší aplikací speciálních očních kapek, které nahrazují chybějící slzný film. Pokud již pacient má vyšší stupeň poškození, doporučujeme speciální gely či masti. v případě pokročilého nálezu je možné provést dočasné nebo trvalé uzavření odtokových slzných cest, aplikaci serových kapek, případně doporučit další specializované postupy. Doporučujeme proto, pokud tyto problémy máte, abyste se na svého lékaře obrátili co nejdříve,” dodává MUDr. Tomáš Benda, FEBO, primář Očního centra SOMICH.

 

Syndromu suchého oka můžeme předcházet

Jak se o oči starat, abychom minimalizovali rizika vzniku syndromu suchého oka? Zásadní je nepřepínat svoje oči a dodržovat tzv. pravidlo 20/20/20. To znamená: po 20 minutách čtení či práce na počítači se alespoň na 20 vteřin zadívejte do vzdálenosti větší než 20 stop – což odpovídá zhruba 6 metrům a dále. Očí se tak procvičí a nedojde tak rychle k jejich nadměrné únavě vlivem snížené frekvence mrkání a s tím spojeným vysycháním očí.

 

Pokud patříte k nositelům kontaktních čoček, dbejte na jejich správné používání a také na hygienu.

 

NÁŠ TIP: Přečtěte si více o tom, jak se preventivně starat o zrak

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?