Podle Světové zdravotnické organizace má 2,2 miliardy lidí nějakou oční vadu. Některé vady, které mohou vést až ke slepotě, dokáží výrazně ovlivnit kvalitu života člověka. Mezi nejčastější příčiny patří šedý zákal, refrakční vady, věkempodmíněná makulární degenerace nebo zelený zákal. U všech těchto nemocí a vad je klíčová včasná diagnostika a léčba. Proto je potřeba nezapomínat na prevenci.
Navštěvujte pravidelně očního lékaře
Většina lidí se rozhodne pro návštěvu očního lékaře až ve chvíli, kdy je něco trápí. I lidé, kteří netrpí žádnou oční vadou, by si ale měli jednou za několik let nechat zrak vyšetřit. Onemocnění, jako zelený zákal nebo věkově podmíněná makulární degenerace dokáže včas odhalit jedině oftalmolog. A právě čas u těchto nemocí hraje velkou roli.
Pro vyšetření u očního lékaře není potřeba doporučení praktického lékaře. Vyšetření není bolestivé ani nepříjemné. Standardně lékař změří zrak, nitrooční tlak a vyšetří oční pozadí (sklivec, sítnici a zrakový nerv). Není nikde stanoveno, jak často by měl člověk k očnímu lékaři docházet.
„U pacientů s oční vadou nebo s onemocněním očí stanovuje frekvenci prohlídek přímo oční lékař. V případě prevence se doporučuje dvou až tříletý interval. Frekvence by mělanarůstat s věkem, protože s ním se zvyšuje i riziko vzniku například šedého zákalu,“ vysvětlil primář Očního centra SOMICH MUDr. Tomáš Benda, FEBO.
Myslete na oči každý den
Kromě pravidelné kontroly zraku u očního lékaře, je důležité myslet na oči i v každodenním životě a nevystavovat je příliš rizikovým faktorům. Jedním z nich je UV záření.
„Časté a dlouhé vystavování očí slunečnímu záření může přispět ke vzniku šedého zákalu nebo věkem podmíněné makulární degenerace, proto kdykoliv to lze, je nutné chránit oči brýlemi s UV filtrem“, uvedl primář pro Karlovarský a Plzeňský kraj.
Dalším rizikovým faktorem, kterému naše oči některé lidi vystavují téměř denně je modré světlo z mobilů a počítačů. Je dobré myslet na jednoduché pravidlo 20/20/20. „Pacientům při prohlídkách doporučujeme dodržovat tzv. pravidlo 20/20/20 - to znamená: po 20 minutách čtení či práce na počítači se alespoň na 20 vteřin zadívejte do vzdálenosti větší než 20 stop – což odpovídá zhruba 6 metrům a dále. Očí se tak procvičí a nedojde tak rychle k jejich nadměrné únavě, u dětí snižujeme riziko rozvoje krátkozrakosti“, poradil lékař a dodal, že je potřeba nezapomínat také na zdravou stravu a dodržovat v okolí očí hygienické zásady.