Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Světový den zraku – péče o zrak na pracovišti

Světový den zraku – péče o zrak na pracovišti

Každý rok v říjnu probíhá Světový den zraku, který upozorňuje na důležitost prevence a na problémy spojené s nedostatečnou péčí o oči. V dnešní době, kdy většina z nás tráví velkou část svého pracovního dne u počítače nebo jiných digitálních zařízení, jsou oči každý den vystaveny velké zátěži. Proto rok 2023 provází téma péče o zrak na pracovišti.

 

Za poslední dekádu se technologie staly nedílnou součástí našeho každodenního života jak ve volném čase, tak v práci. Několikahodinové sledování obrazovekvšak může způsobovat namáhání očí, suchost, svědění a další potíže. Dlouhodobá zátěž zraku může vést k problémům jako je syndrom suchého oka, zraková únava nebo dokonce trvalé poškození zraku. 

 

Jak pečovat o zrak na pracovišti? 

  • Pravidelné přestávky: Odborníci doporučují techniku 20-20-20. Každých 20 minut si udělejte 20 sekund přestávku a zaměřte se na něco ve vzdálenosti 20 stop cca 6 metrů. Krátké, ale časté přestávky mohou být pro vaše oči účinnější než delší přestávky méně často. 

 

  • Ergonomické pracoviště: Ujistěte se, že váš monitor je umístěn asi 50-70cm od vašich očí a je mírně pod úrovní vašeho zraku. Dále regulujte jas a kontrast, aby byl obraz co nejpříjemnější pro vaše oči. Zvolte také vhodný úhel tak, aby se minimalizovaly odlesky,“ radí doc. MUDr. Studený Pavel, Ph.D., MHA, odborný garant oční kliniky SOMICH. 

 

  • Omezení modrého světlaNastavte si na mobilním telefonu i na počítači utlumení modrého světla, pokud to zařízení umožňuje. Doporučuje se to také před spaním. V práci je pak možné si pořídit brýle s filtrem modrého světla, případně si takovou vrstvu vybrat přímo do brýlových čoček. 

 

 

  • Zvlhčování očí: Jedním z příznaků dlouhodobého namáhání očí je suchost očí. Snažte se tomu předejít pravidelným zvlhčováním očí pomocí mrkání, případně lze použít umělé slzy,“ vysvětluje doc. MUDr. Studený Pavel, Ph.D., MHA. 

 

  • Korekce refrakční vadyPokud vám lékař předepsal nošení brýlí nebo kontaktních čoček, noste je dle jeho doporučení, aby oči nebyly příliš namáhané kvůli zvýšené snaze zaostřovat. Pokud vám brýle nevyhovují, je možné podstoupit laserovou operaci očí. 

 

 

  • Pravidelné prohlídky u očního lékaře: I když nemáte zjevné problémy se zrakem, pravidelné kontroly mohou odhalit skryté potíže a předejít vážnějším komplikacím. 

 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?