Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Šedý zákal patří k nejčastějším onemocněním očí. Jeho řešení neodkládejte.

Šedý zákal patří k nejčastějším onemocněním očí. Jeho řešení neodkládejte.

Šedý zákal (odborně katarakta) je vážné onemocnění oka. Nejčastěji ho způsobuje postupná ztráta průhlednosti čočky po 60. roce života. Vzniknout může ale i u výrazně mladších lidí – například následkem poranění oka. 

 Ačkoliv ve vyspělém světě má snadné řešení v podobě rychlého a bezbolestného zákroku, katarakta je stále nejčastější příčinou slepoty v rozvojových zemích. 

 

Poznat šedý zákal v začátcích není snadné

Poznat šedý zákal může být zvláště v jeho počátcích obtížné. Změny vidění jsou totiž postupné a řada pacientů je ani nezaznamená. Proto je důležité chodit na pravidelné lékařské prohlídky.

 

Vlivem stárnutí dochází ke snížení průhlednosti oční čočky a jejímu postupnému zakalení. Pacient pozoruje většinou zhoršení vidění, zamlžení a citlivost vůči oslnění – například při nočním řízení auta. Zhoršování vidění je postupné, takže ho řada pacientů nezaznamená. Včas začínající šedý zákal odhalí oční lékař na pravidelné prohlídce” vysvětluje odborný garant očních klinik SOMICH Doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA.

 

Operaci šedého zákalu neodkládejte 

V současné době je možné rychlé a snadné odstranění šedého zákalu během operace. Samotný zákrok trvá pouze několik minut a je zcela bezbolestný. Přesto ho řada lidí odkládá. 

 

Přispívá tomu i rozšířená pověra, že šedý zákal je třeba nechat vyzrát. Opak je však pravdou! Čím dříve pacient operaci podstoupí, tím lépe pro něj! 

 

Šedý zákal je nejlepší operovat ihned, jak se objeví. Není důvod čekat. Včasný zákrok je pro oči lepší, operace se lépe provádí a je pro oči šetrnější. Naopak, pokud pacient zákrok dlouho odkládá, může to vést až ke slepotě,” vysvětluje primář SOMICH MUDr. Martin Kacerovský. 

 

Operace šedého zákalu je rychlá a bezbolestná 

Operace šedého zákalu probíhá ambulantně. Trvá jen několik málo minut a díky lokálnímu znecitlivění je pro pacienta zcela bezbolestná. Během operace lékař vymění pacientovu zakalenou čočku za čočku umělou. Pacient tak znovu získává jasné vidění. 

V ČR je navíc operace šedého zákalu hrazená zdravotní pojišťovnou. Zároveň s operací šedého zákalu je možné se zbavit i dioptrií. Pokud se tak pacient rozhodne, nabídneme mu za příplatek čočky, které tento problém řeší. 

Pacienti se po operaci shodují, že podstoupit operaci šedého zákalu bylo jedno z nejlepších rozhodnutí jejich života. Za všechny přinášíme reakci naší pacientky, paní Markové: 

 “Čekací doba bývá trauma – to ale u Somichu neplatí. Objednací čas je dodržen, zbytečně jsem nečekala. Operace proběhla v klidu a bez zbytečného stresu. Ačkoliv je to pro lékaře určitá rutina, neměla jsem pocit, že jsem jenom číslo, které použijí k vyúčtování pojišťovně. Jsem tři týdny po operaci, oči se po zákroku rychle hojí a co je nejúžasnější – zase vidím! Děkuji primáři MUDr. Studenému a jeho týmu za profesionální a přitom lidský přístup k pacientům,” napsala nám do hodnocení pacientka Bc. Blanka Marková. 

 

Obnova vidění po operaci šedého zákalu je rychlá 

V naprosté většině případů pacienti vidí dobře do dálky již druhý den po operaci. V závislosti na druhu povolání je práci možné vykonávat již několik dní po operaci. 

 

Prohlédněte si zkušenosti našich pacientů po operaci šedého zákalu. 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?