Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Šedý zákal nenechávejte dozrát. Včasné řešení je pro oči nejlepší

Šedý zákal nenechávejte dozrát. Včasné řešení je pro oči nejlepší

Šedý zákal, neboli katarakta je vážné onemocnění oka a pokud jej neřešíme včas, zbytečně riskujeme. Při šedém zákalu dochází vlivem stárnutí ke snížení průhlednosti oční čočky a jejímu postupnému zakalení.

 

Nejčastěji se šedý zákal objevuje po 60. roce života, výjimečné ale bohužel nejsou i časnější výskyty - již po 40. roce života pacienta. Objevit se může také jako následek vážného poranění oka, po užívání některých léků a může být i vrozený.

 

Jak poznat šedý zákal?

Pro většinu pacientů je poznat šedý zákal v jeho začátcích těžké. Spolehlivě to ale určí oční lékař při prohlídce.

 

“Mezi příznaky počínajícího šedého zákalu patří zhoršené vidění za šera nebo při intenzivním osvětlení. Pacienti mohou pozorovat zhoršené vidění při čtení nebo řízení. Často také dochází k zamlžení vidění a zkreslení vnímání barev,” vysvětluje odborný garant očních klinik SOMICH doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA.

 

Zhoršování vidění je postupné, takže si jej řada pacientů vůbec nevšimne. Často také dochází k tomu, že pacient si neuvědomuje, jak špatně vidí a zákrok odkládá.

 

Šedý zákal řešte hned. Včasný zákrok je pro oči vhodnější

Odkládat operaci šedého zákalu a čekat, kdy tzv. dozraje, není ideální. Včasný zákrok je pro oči šetrnější a operace se lépe provádí.

 

“Bohužel se stále setkáváme s tím, že pacienti přicházejí na zákrok pozdě. Řada z nich si vůbec neuvědomuje, jak moc se jim vidění zhoršilo a operaci odkládají. Odkládání zákroku s sebou přitom nese větší riziko komplikací, možné prodloužení doby rekonvalescence, a především se v souvislosti se zhoršeným viděním zvyšuje riziko různých nehod a úrazů,”upozorňuje primář SOMICH MUDr. Martin Kacerovský.

 

Operace šedého zákalu je rychlá a bezbolestná

Operace šedého zákalu trvá jen několik minut, a provádí se v lokální anestezii, takže je zákrok pro pacienta komfortní a bezbolestný. Během operace lékař vymění pacientovu čočku za čočku novou, umělou. Pacient tak znovu získává jasné vidění.

 

Doba rekonvalescence po operaci je individuální a liší se také podle toho, jak vyzrálý šedý zákal byl. V zásadě také proto doporučujeme zákrok neodkládat.

 

NÁŠ TIP: Přečtěte si zkušenosti našich pacientů s operací šedého zákalu.

 

Operace šedého zákalu je hrazená ze zdravotního pojištění 

Operace šedého zákalu je u nás hrazená ze zdravotního pojištění. Zákrok odstranění šedého zákalu je tedy pro pojištěnce českých zdravotních pojišťoven hrazený jimi.

 

V očním centru SOMICH se můžete zároveň se šedým zákalem zbavit také brýlí - díky implantaci speciální čočky. Speciální čočka je potom za příplatek.

 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?