Příčina
Šedý zákal je onemocnění čočky. Dochází v ní totiž k chemickým změnám bílkovin, což způsobuje její zakalení. Příčin může být několik. Tou nejčastější je stárnutí. Už v 65 letech má polovina populace určitý stupeň zakalení čočky a v 75 letech má šedý zákal 70 % lidí. Přispívat ke vzniku můžou i nemoci jako cukrovka, zánět duhovky, úraz oka nebo zelený zákal. Rizikovými faktory je sluneční záření, kouření, pití alkoholu nebo genetická predispozice.
Zelený zákal je onemocnění oka, které závisí na několika faktorech. Tím nejvýznamnějším je zvýšený nitrooční tlak, který se odvíjí od správné cirkulace nitrooční tekutiny. Jakmile je tvorba nebo odvod tekutiny v nerovnováze, zvyšuje se tlak v oku, což poškozuje zrakový nerv, který je nezbytný pro vidění. Zhoršováním stavu zrakového nervu se totiž zužuje zorné pole, což může vést až k úplnému oslepnutí. Rizikovými faktory jsou věk nebo genetický předpoklad.
Příznaky
Už z názvu onemocnění vyplývá, že hlavním příznakem šedého zákalu je zakalení čočky. Nejen že pacient vidí rozmazaně až zamlženě, ale i na pohled je čočka zašedlá. Mezi další příznaky patří zhoršování krátkozrakosti, zvýšená citlivost na světlo nebo zhoršování vnímání pestrosti barev na postiženém oku.
U zeleného zákalu je z počátku pro pacienta těžké poznat, že něco není v pořádku. Onemocnění má totiž pomalý a bezbolestný průběh. „Mezi první příznaky patří většinou zhoršování periferního vidění nebo výpadky v zorném poli. Tyto projevy jsou ale už následkem poškození zrakového nervu a jsou nevratné,“ vysvětluje Prim. MUDr. Benda Tomáš, FEBO z glaukomové a sítnicové ambulance.
Léčba
Šedý zákal lze odstranit pouze operativně. Lékaři totiž odstraní zakalenou čočku a vymění ji za novou umělou. Operace je díky znecitlivění oka bezbolestná, trvá jen několik minut. „Operace šedého zákalu je rychlý ambulantní zákrok. Vidění se navíc obnoví velmi rychle. Změnu pacienti pociťují už druhý den a po 2 až 4 dnech po operaci můžou opět do práce,“ popisuje Prim. MUDr. Kacerovský Martin, který se na operace šedého zákalu specializuje. Navíc je operace hrazená zdravotními pojišťovnami.
Pro léčbu zeleného zákalu je nejdůležitější včasná diagnóza. Poté se zaměřuje hlavně na snížení nitroočního tlaku nejčastěji kapkami. Pokud kapky nestačí, doporučuje se operace, která pomůže lepšímu fungování cirkulace nitrooční tekutiny, což také uvolní tlak na nerv. Operace je stejně jako u šedého zákalu bezbolestná, cena ale závisí na pojišťovně.
Prevence
Nástup šedého zákalu lze zpomalit, ale ne úplně zastavit. Klíčová je pro zpomalení rozvoje onemocnění především ochrana očí před UV zářením slunečními brýlemi s dobrým UV faktorem. Zároveň se doporučuje strava bohatá na antioxidanty, které zpomalují stárnutí tkání.
Nejúčinnější prevencí zeleného zákalu je včasná diagnóza. „Mnoho lidí se domnívá, že glaukom nelze léčit. Pravdou ale je, že léčbu je nutné zahájit co nejdříve. Pokud se totiž hned od počátku léčí, snižuje se riziko úplného oslepnutí,“ uvádí primář Benda. Proto by měl každý pravidelně chodit na prohlídky k očnímu lékařinechat si kontrolovat nitrooční tlak.