Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Pro koho není laserová operace očí vhodná?

Pro koho není laserová operace očí vhodná?

Laserová operace očí je moderní a efektivní způsob, jak se zbavit brýlí nebo kontaktních čoček. Tato procedura může být vhodná pro různé typy lidí s krátkozrakostí, dalekozrakostí nebo astigmatismem. V této souvislosti je však třeba poznamenat, že ne každý je pro zákrok ideálním kandidátem. 

 

Laserová korekce zraku dokáže pacienta velmi rychle a bezbolestně zbavit brýlí nebo čoček. Operace probíhá na obou očích zároveň a během několika minut je hotovo. Každému zákroku ale předchází důkladné předoperační vyšetření, na jehož základě lékař rozhodne, jestli je pacient vhodným adeptem. Důvody, proč ne, mohou být následující: 

 

Stáří 

Mezi nevhodné kandidáty pro laserovou operaci očí patřílidé mladší18 let a starší 45. Toto omezení věku je stanoveno kvůli faktu, že refrakční vady oka mohou být u mladých lidí a lidí starších 45 let nestabilní a mohou se měnit během času, cožovlivňuje výsledek operace. Do 18 navíc oči nemusí být zcela vyvinuty, vysvětlil prim. MUDr. Martin Kacerovs, spolumajitel očního centra SOMICH a odborný zástupce pro Plzeňský kraj. 

 

Nestabilita dioptrií 

Nestabilita oční vady nemusí být podmíněnapouze věkem. Mnoho lidí nemá ustálené dioptrie ještě dlouho po dovršení 18. roku života. Důležité tedy je, aby diaoptrie byly stabilní po dobu alespoň jednoho roku před zákrokem.  

 

 

Oční onemocnění 

Laserové operaci očí by se měli vyhnout pacienti, kteří již jakýmzávažným očním onemocněním trpí. Zdravotní stav pacienta je důležitým faktorem, který ovlivňuje vhodnost pro laserovou operaci očí. Osoba, která trpí například zánětem rohovky, glaukomem nebo kataraktou, není ideálním kandidátem pro laserovou operaci očí,“ uvedl primář Kacerovský.Na pozoru by také měli být zájemci, kteří v minulosti utrpěli závažné oční poranění nebo podstoupili nějakou oční operaci. 

 

Náš tip: osvěžte si rozdíly mezi šedým a zeleným zákalem v tomto článku. 

 

Zdravotní stav 

Kromě pacientů s očním onemocněním mohou být rizikoví také lidé, kteří se léčí třeba s autoimunitní nemocí. Osoby s některými systémovými onemocněními, jako je například diabetes, mohou mít zvýšené riziko komplikací během a po operaci,“ popsal primář Kacerovský. 

 

Těhotné a kojící ženy 

Na zákrok nemohou jít ani těhotné nebo kojící ženy. Důvodem jsou hormonální změny, které mohou způsobit změny v hydrataci rohovky. Operace se nedoporučuje ani v období těsně před těhotenstvím. Vliv může mít i hormonální antikoncepce, která může zvyšovat riziko návratu vady, kterou operace odstranila. 

 

A pro koho operace vhodná je? 

Jednoduše pro každého, koho jako vhodného označí lékař na základě vstupního vyšetření. Z pravidla to jsou tedy lidé mezi 18–45 lety, kteří trpí krátkozrakostí, dalekozrakostí nebo astigmatismem. Odstranit pak lze dioptrie v rozmezí od -14,0 do +6,0 dioptrií. V případě astigmatismu od -6,0 do +6,0 dioptrií. 

 

Náš tip: nejčastější refrakční vady jsou podrobněji shrnuté v tomto článku. 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?