Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Příznaky a prevence makulární degenerace očí

Příznaky a prevence makulární degenerace očí

Makulární degenerace očí je závažné onemocnění, které může vést až k trvalé ztrátě zraku. Nejčastěji se objevuje věkem podmíněná, protože souvisí se stárnutím. Neznamená to ale, že nemůže potkat mladého člověka. Kromě stáří se na jejím vzniku podílí také životní styl nebo genetika.

 

Jedná se o onemocnění části sítnice žluté skvrny, což je místo nejostřejšího vidění. Má dvě formy, které se lišíintenzitou příznaků a průběhem. Suchá forma je pomalejší a nemocný si na začátku ani nemusí všimnout, že je něco špatně. Postupně se ale začne trvale zhoršovat zrak. Vlhká forma je naopak velmi rychlá, zrak se zhoršuje masivně, může docházet ke krvácení nebo dokonce kodchlípnutí sítnice. Tato forma bez léčby vede až ke slepotě. 

 

Klíčová je včasná diagnóza 

U obou variant makulární degenerace je klíčová včasná diagnóza. Tu může udělat jen oční lékař, takže základem prevence jsou pravidelné prohlídky. Zrak si můžete otestovat i sami doma, vždy se ale doporučuje i návštěva lékaře. Jedná se o test pomocí Amslerovy mřížky, která se skládá zečtverců a černého puntíku. Na mřížku se podívejte každým okem zvlášť a sledujte, jestli dochází kdeformaci čtverců. Pokud ano, může se jednat právě o makulární degeneraci očí,“ popisuje primář pro Karlovarský a Plzeňský kraj MUDr. Benda Tomáš, FEBO, který se na léčbu onemocnění sítnice specializuje. 

 

Příznaky makulární degenerace očí: 

  • pocit nedostatku světla při čtení, 
  • mizení nebo poskakování písmen při čtení, 
  • neschopnost detailního vidění, 
  • ztráta sytosti barev, 
  • přítomnost našedlých míst v zorném poli.  

Jak makulární degeneraci předcházet 

Riziko vzniku onemocnění může z části zvýšit genetická predispozice. Tu ale nelze ovlivnit. Naopak ovlivnit lze životní styl, který je v případě makulární degenerace důležitý. Je na místě dodržovat vyváženou stravu bohatou na vlákninu a pravidelně se pohybovat. Zároveň se doporučuje přestat kouřit. Kouření totiž mnohonásobně riziko vzniku makulární degenerace očí zvyšuje, vysvětluje primář MUDr. Benda Tomáš, FEBO. Nezapomínejte anina ochranuí před UV zářením, zejména během lyžařské sezóny, kdy sníhodráží více než 90 % paprsků. Některé paprsky totiž mohou doputovat až na sítnici a poškodit ji. 

 

Léčba může nemoc zpomalit 

U suché formy onemocnění je důležitá prevence a pravidelná kontrola očí, jestli se stav nezhoršuje, protože léčba doposud není známá. Jediné, co tak může pacient udělat, je užívat vysoké dávky vitaminu C, E, betakarotenu a zinku. U rychleji probíhající vlhké formy léčba existuje a probíhá podáváním biologických léků tzv. anti-VEFD přímo do oka.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?