Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Při léčbě zeleného zákalu platí, čím dříve, tím lépe

Při léčbě zeleného zákalu platí, čím dříve, tím lépe

Oční klinika SOMICH se v měsíci březnu připojila ke Světovému týdnu glaukomu,  který vyhlašuje každoročně World Glaucoma Association . Cílem této akce je zvýšit povědomí o zeleném zákalu prostřednictvím osvětových kampaní, bezplatných očních prohlídek, seminářů a workshopů pro pacienty, odborníky i veřejnost.

 

„Ve všech našich ambulancích bylo  v týdnu od 13. do 17.března 2023 každému příchozímu  zájemci nabídnuto zdarma a bez čekání vyšetření  nitroočního tlaku. Pokud byla zjištěna zvýšená hodnota, bylo s pacientem dohodnuto další následné vyšetření, sdělila ředitelka společnosti ing. Michaela Studená, MHA.

 

Zelený zákal (glaukom) postihuje téměř 80 milionů lidí po celém světě. 50 % pacientů ale o onemocnění neví. Jedná se o závažné onemocnění, které může vést k postupné ztrátě zraku, pokud není včas diagnostikováno a léčeno. Proto je třeba chodit na pravidelné preventivní prohlídky, které jsou k odhalení onemocnění nezbytné.

 

Zelený zákal je oční onemocnění, které je způsobeno zvýšeným tlakem uvnitř oka. Tento tlak vzniká, když tekutina v oku není schopna volně proudit ven z něj. To způsobuje tlak na zrakový nerv a poškozuje nervové buňky, což může vést k trvalé ztrátě zraku.

 

Onemocnění je dlouho bez příznaků

Glaukom se z počátku vůbec neprojevuje a pacient tak nepozná, že něco není v pořádku. „První příznaky se objevují až ve chvíli, kdy došlo k nevratnému poškození zrakového nervu. Může se jednat o zhoršené nebo zamlžené vidění, ztrátu periferního vidění, šeroslepost, bolesti hlavy, zarudnutí spojivky či nevolnosti,“ vysvětlil doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, spolumajitel  očního centra SOMICH a odborný zástupce pro Karlovarský kraj.

 

Jak se zelený zákal léčí?

Léčba závisí na závažnosti onemocnění. Pokud je zelený zákal diagnostikován v raných stádiích, může být léčen očními kapkami, které snižují tlak uvnitř oka. Pokud však onemocnění pokročí a oční kapky nejsou účinné, může být nutná operace. Zelený zákal však nelze zcela vyléčit. „Na oční klinice SOMICH v Karlových Varech provádíme zákroky, které mají nízkou pravděpodobnost operačních a pooperačních komplikací. Operací lze docílit lepšího odtoku nitrooční tekutiny, což snižuje nitrooční tlak a zpomaluje poškozování nervu, které je nevratné,“ popsal docent Studený, který chirurgické zákroky provádí.

 

TIP: Přečtěte si více o léčbě zeleného zákalu zde.

 

Důležitá je prevence

Protože zelený zákal je pro pacienta v počátcích prakticky nerozpoznatelný, je třeba pravidelně navštěvovat očního lékaře a nechat si měřit nitrooční tlak. Čím dříve dojde k diagnóze a zahájení léčby, tím menší škodu onemocnění napáchá. Riziko onemocnění se zvyšuje s věkem, proto by se měla zvyšovat i frekvence pravidelných vyšetření:

  • do 40 let každé 2 až 4 roky,
  • od 40 do 60 lety každé 2 až 3 roky,
  • od 60 let každý 1 až 2 roky.

 

TIP: Další zajímavosti o glaukomu naleznete zde.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?