Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Osvojte si těchto 7 ověřených tipů pro zdravé oči

Osvojte si těchto 7 ověřených tipů pro zdravé oči

Více než 1 miliarda lidí na světě má potíže se zrakem. Také u nás počet lidí s očními potížemi narůstá. Mezi nejčastější problémy, které lidé v souvislosti se zrakem řeší, patří kromě dioptrických vad také šedý zákal nebo syndrom suchého oka.

Zatímco některé nemoci zraku jsou dědičné (například makulární degenerace sítnice) a předcházet jim lze jen obtížně, jiné lze úspěšně řešit preventivně - správnou péčí o naše oči.

Poradíme vám, jak o oči pečovat preventivně, aby byly co nejdéle v pořádku.

 

Tip č. 1: K očnímu lékaři choďte minimálně 1x za 2 roky

Pokud nemáte žádné problémy, které mohou zrak vážně ohrožovat - například cukrovka, k lékaři na pravidelné preventivní prohlídky choďte alespoň jednou za dva roky.

 

Prevence se vyplácí - oční lékař odhalí včas počínající onemocnění, které ze začátku nemusí pacient pozorovat (šedý zákal, zelený zákal nebo makulární degeneraci) a včas nám doporučí vhodný léčebný postup.

 

Tip č. 2: Oči nepřetěžujte a dopřejte si pravidelné pauzy od práce

Syndrom suchých očí postihuje velmi často lidi, kteří pracují na počítači. Souvisí také s dlouhým pobytem ve špatně větraných a klimatizovaných místnostech. Dělat si pravidelné pauzy od práce je proto více než žádoucí.

 

Oči nepřetěžujte a dopřejte si každou hodinu alespoň 10 minut pauzu.

 

Věděli jste, že při práci na počítači, čtení nebo pohledu na obrazovku televize se výrazně snižuje frekvence mrkání? Tím dochází k menšímu zvlhčování povrchu oka slzným filmem, což může snadno vést ke vzniku syndromu suchého oka.

 

Tip č. 3: Zařaďte do jídelníčku beta-karoten, zeaxantin a lutein

Jako potravinu, která je zodpovědná za zdraví očí máme zafixovanou mrkev. Ta ale není jediná, která zdraví zraku ovlivňuje. Zásadní roli plní kromě beta-karotenu také lutein a zeaxantin. Lutein najdeme například ve špenátu či kapustě, zeaxantin především v obilí.

 

Potraviny či doplňky stravy s obsahem těchto prvků chrání oči před oxidačním stresem a pomáhají předcházet některým onemocněním oka, například makulární degeneraci.

 

Tip č. 4: Vyrazte každý den alespoň na 2 hodiny do přírody

Zelená uklidňuje a má pozitivní účinek taky na zdraví očí. Odborníci doporučují pravidelný pobyt v přírodě jako skvělou prevenci potíží se zrakem. Každý den bychom měli v zeleni trávit ideálně 2 hodiny.

 

Tip č. 5: Dodržujte pravidlo 20-20-20

Lidské oči byly stvořeny k pohledu do dálky. Proto jim dnešní doba, kdy většinu času zaměřujeme náš pohled spíše do blízka, moc neprospívá. Částečně to můžeme kompenzovat uplatněním pravidla 20-20-20.

 

Toto pravidlo říká, že každých 20 minut bychom se měli alespoň na 20 sekund zadívat do dálky nebo minimálně do vzdálenosti větší než 20 stop (přibližně 6 metrů).

 

Tip č. 6: Chraňte oči před přímým slunečním světlem i modrým světlem

Sluneční paprsky jsou prospěšně, můžou ale i škodit. Nadměrné vystavování přímým slunečním paprskům je spojováno se vznikem šedého zákalu. Proto kdykoliv je to možné, chraňte své oči kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem.

 

Za zmínku stojí i ochrana očí před tzv. modrým světlem, které vyzařují obrazovky počítačů či chytrých telefonů. Také proti tomuto světlu je možné a také žádoucí se speciálními brýlemi chránit.

 

Tip č. 7: Pro brýle choďte ke specialistovi

Dioptrické nebo sluneční brýle jsou v posledních letech ke koupi například i v drogeriích a často jsou velmi levné. Takové brýle se však hodí jen pro velmi málo lidí, většině můžou naopak zrakovou vadu zhoršit.

 

Doporučujeme proto nákup dioptrických i slunečních brýlí u specialistů. Ti oči změří a doporučí řešení přímo vám na míru.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?