Pálení, řezání očí, zvýšené slzení, svědění očí a jejich zarudnutí i otok. To jsou typické projevy oční alergie. Ta v České republice postihuje přibližně 30 % populace. Někteří se s ní potýkají už od dětství, u dalších se ale objeví až v dospělosti a může nemile překvapit.
Očních alergenů je celá řada. Mezi nejčastější spouštěče alergické reakce patří pyly rostlin, zvířecí chlupy, roztoči nebo plíseň.
Jak zmírnit projevy oční alergie?
Nejdůležitějším opatřením, kterým můžeme minimalizovat alergickou reakci je jednoznačně identifikace alergenu a omezení kontaktu s ním.
„Zmírnit akutní příznaky pomohou oční kapky s antihistaminiky, dobré je ale i omezit kontakt očí s alergenem, například pomocí slunečních brýlí. Důležité je oči nemnout a ještě víc je tak nedráždit. V případě již známé alergie preventivně užívat protialergické léky celkově,” říká primář Očního centra SOMICH MUDr. Tomáš Benda, FEBO.
NÁŠ TIP: Účinné je také udržovat doma co nejčistší prostředí bez prachu, ve kterém se alergenům daří a v období, kdy je ve vzduchu nejvíce alergenů, minimalizovat pobyt venku.
Kdy vyhledat lékaře při oční alergii?
Pokud jste dosud u sebe projevy oční alergie nezaznamenali, může vás překvapit. V případě, že obtíže trvají více než 3 dny, doporučujeme navštívit oční ambulanci, kde vás vyšetří a lékař navrhne vhodný léčebný postup.
Projevy oční alergie jsou v některých případech podobné tzv. syndromu suchého oka a pro některé pacienty může být obtížné je od sebe rozeznat. Syndrom suchého oka se projevuje řezáním a pálením v očích a je způsoben především dlouhým pobytem ve špatně větraných místnostech a dlouhou prací na počítači.
Neléčená oční alergie může oko vážně ohrozit
Oční alergie je nepříjemná a je důležité ji řešit s očním lékařem co nejdříve.
„Oční alergii není dobré podceňovat. V případě, že ji neřešíme, může postihnout i rohovku a trvale ohrozit náš zrak,” upozorňuje MUDr. Marcela Lukešová, lékařka všeobecné a sítnicové ambulance Očního centra SOMICH v Karlových Varech a Sokolově.