Zelený zákal, neboli glaukom, je onemocnění oka, při kterém dochází k poškození zrakového nervu, postupné ztrátě zorného pole i úplné ztrátě zraku. Příčinou vzniku glaukomu je ve většině případů zvýšený nitrooční tlak.
Příznaky zeleného zákalu
Zelený zákal je pro nemocného ve svých počátcích nepozorovatelný - zvýšený nitrooční tlak totiž nebolí a nezpůsobuje žádné potíže. Postupně však dochází k vážnému a nevratnému poškození zraku a pokud zelený zákal neřešíme, může dojít i k úplné ztrátě zraku.
Na zhoršování zraku není vhodné čekat. Včasná diagnóza je pro zachování zraku zásadní.
Rozhodující je včasný zásah. Proto k lékaři choďte pravidelně
Zelený zákal je možné zastavit, aby nedocházelo k dalšímu poškození zraku. Klíčové však je co nejdříve jej odhalit. Právě proto je tak důležité chodit na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Ten dokáže zelený zákal diagnostikovat již v počátcích a zabránit tak ztrátě zorného pole.
Po 40. roce života doporučujeme preventivní prohlídky u specialisty alespoň 1x za 2 roky.
Léčba zeleného zákalu
Zelený zákal je v současnosti možné léčit speciálními kapkami či pomocí chirurgie. “Na Oční klinice SOMICH a v našich očních ambulancích diagnostikujeme zelený zákal, sledujeme jeho průběh a léčíme jej medikamentózně. Pokud pacientovi tato léčba neúčinkuje či ji nesnese, volíme chirurgický zákrok. S operacemi zeleného zákalu máme mnohaleté zkušenosti.” říká doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný garant a glaukomový chirurg Oční kliniky SOMICH v Karlových Varech.
Jak se ještě lépe starat o zrak? Přečtěte si článek: O zrak se starejte preventivně. Jak na to?