Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Nejlepší obranou proti zelenému zákalu je prevence a včasný zásah. Nepodceňujte pravidelné prohlídky.

Nejlepší obranou proti zelenému zákalu je prevence a včasný zásah. Nepodceňujte pravidelné prohlídky.

Zelený zákal, neboli glaukom, je onemocnění oka, při kterém dochází k poškození zrakového nervu, postupné ztrátě zorného pole i úplné ztrátě zraku. Příčinou vzniku glaukomu je ve většině případů zvýšený nitrooční tlak. 

 

Příznaky zeleného zákalu

Zelený zákal je pro nemocného ve svých počátcích nepozorovatelný - zvýšený nitrooční tlak totiž nebolí a nezpůsobuje žádné potíže. Postupně však dochází k vážnému a nevratnému poškození zraku a pokud zelený zákal neřešíme, může dojít i k úplné ztrátě zraku. 

Na zhoršování zraku není vhodné čekat. Včasná diagnóza je pro zachování zraku zásadní.

  

Rozhodující je včasný zásah. Proto k lékaři choďte pravidelně

Zelený zákal je možné zastavit, aby nedocházelo k dalšímu poškození zraku. Klíčové však je co nejdříve jej odhalit. Právě proto je tak důležité chodit na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři. Ten dokáže zelený zákal diagnostikovat již v počátcích a zabránit tak ztrátě zorného pole. 

 Po 40. roce života doporučujeme preventivní prohlídky u specialisty alespoň 1x za 2 roky. 

 

Léčba zeleného zákalu 

Zelený zákal je v současnosti možné léčit speciálními kapkami či pomocí chirurgie. Na Oční klinice SOMICH a v našich očních ambulancích diagnostikujeme zelený zákal, sledujeme jeho průběh a léčíme jej medikamentózně. Pokud pacientovi tato léčba neúčinkuje či ji nesnese, volíme chirurgický zákrok. S operacemi zeleného zákalu máme mnohaleté zkušenosti.  říká doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný garant a glaukomový chirurg Oční kliniky SOMICH v Karlových Varech.  

 

Jak se ještě lépe starat o zrak? Přečtěte si článek: O zrak se starejte preventivně. Jak na to?

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?