Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Nejčastější refrakční vady a jejich řešení

Nejčastější refrakční vady a jejich řešení

Refrakční vady oka jsou způsobené změnami ve tvaru oka nebo jeho části, čímž dochází k odlišnému lámání paprsků světla než u zdravého oka, které se nesetkávají na sítnici. Obraz, který se vytváří, tak není ostrý a vidění je rozmazané. Neostré vidění se zpravidla řeší brýlovými nebo kontaktními čočkami. Je ale možné podstoupit laserovou operaci, která vad zbaví člověka úplně.

 

Krátkozrakost (myopie)

Lidé, kteří trpí krátkozrakostí, vidí předměty v malé vzdálenosti ostře, ale ty, které jsou dál vidí rozmazaně. Způsobeno to je většinou tím, že délka oční bulvy je příliš dlouhá. Paprsky světla, které do oka pronikají se tak střetnou ještě před sítnicí. Závažnost krátkozrakosti se měří pomocí dioptrií. Lehká krátkozrakost je do ­–3 dioptrií, střední od –3 do –6 a vysoká je –6 dioptrií a více.

Korekce krátkozrakosti se provádí na základě vyšetření u očního lékaře. Buď se koriguje brýlemi nebo kontaktními čočkami. Lze se ji ale zbavit úplně laserovou operací.

 

 „V případě krátkozrakosti lze řešit vadu až do –14 dioptrií. Operace je rychlá, bezbolestná a vhodná pro lidi mezi 18.–45. rokem,“ vysvětluje doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný zástupce pro Karlovarský kraj a spolumajitel SOMICH.

 

Náš tip: Spočítejte si na naší kalkulačce, kolik laserovou operací ušetříte za brýle a čočky.

 

Dalekozrakost (hypermetropie)

Dalekozrací lidé naopak vzdálenější předměty vidí ostře a ty, které jsou blízko, vidí rozmazaně. V tomto případě je délka bulvy naopak krátká a paprsky se střetnou až za sítnicí. Závažnost vyjadřuje stejně jako u krátkozrakosti počet dioptrií, používá se ale před číslo místa znaménka mínus znaménko plus. Většinou se dalekozrací lidé dostávají nejvýš na hodnoty +4 až +5 dioptrií.

Korekce dalekozrakosti se provádí stejným způsobem jako u krátkozrakosti. I v tomto případě lze zvolit laserovou operaci, při které se operují obě oči zároveň a trvá jen 15 minut. Koriguje se až do výše +6 dioptrií.

 

Náš tip: Přečtěte si zkušenosti našich pacientů s laserovou operací.

 

Astigmatismus

Lidé s astigmatismem vidí rozmazaně v jakékoliv vzdálenosti. Původ astigmatismu nespočívá jako u předchozích vad ve velikosti oční bulvy. Vada je způsobená asymetrií rohovky, tedy že rohovka není symetricky kulatá, ale je zakřivená různě a paprsky se tak lámou do různých směrů. Astigmatismus je možné řešit stejně jako v předchozích případech brýlemi, kontaktními čočkami i laserovou operací. 

 

„Operací lze řešit astigmatismus v rozmezí –6 až +6 dioptrií. Každému zákroku vždy předchází podrobné vyšetření, na jehož základě se stanoví možnosti a postup zákroku,“ uvádí docent Studený, který se na laserové operace specializuje.

 

Náš tip: Kolik laserová korekce zraku stojí naleznete v ceníku.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?