Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Nejčastější oční vady a jejich řešení

Nejčastější oční vady a jejich řešení

Počet lidí se zrakovými problémy se celosvětově odhaduje na více než 1 miliardu. V České republice máme vysokou úroveň očního lékařství a vyřešit umíme - prevencí nebo zákrokem 9 z 10 očních vad. Jaké jsou nejčastější?

Refrakční vady - krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus

Vůbec nejrozšířenější obtíží spojenou se zrakem jsou dioptrické vady - krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Všechny tyto vady lze korigovat pomocí laserové operace zraku.

Laserovou operací zraku lze zpravidla odstranit široké spektrum očních vad. Řešíme krátkozrakost až do -14,0 dioptrií, dalekozrakost do +6,0 dioptrií a astigmatismus v rozmezí -6,0 až +6,0 dioptrií. Vhodná je pro pacienty mezi 18. a 45. rokem života.

Šedý zákal (katarakta)

Šedý zákal, neboli katarakta, postihuje více než polovinu lidí v populaci starších 65 let. Ve věku nad 70 let se pak s tímto onemocněním očí potýká až 70 % lidí.

Řešením šedého zákalu je operační zákrok, během kterého dojde k nahrazení zakalené čočky vlastní čočkou novou, umělou. Operace trvá jen několik málo minut a díky použití anestetických kapek je pro pacienta zcela bezbolestná. Operace šedého zákalu je navíc hrazená z veřejného zdravotního pojištění.

NÁŠ TIP: Operaci šedého zákalu neodkládejte. Včasné řešení je pro oči šetrnější a je spojené také s rychlejší rekonvalescencí.

Makulární degenerace sítnice (VPMD)

Věkem podmíněná makulární degenerace sítnice je nejčastější příčinou slepoty a vážného poškození zraku ve vyspělých zemích. Vyskytuje se ve dvou formách - suché a vlhké. V současnosti není kromě speciální diety známá žádná možnost léčby suché formy, v našem očním centru SOMICH se zaměřujeme na diagnostiku a léčbu vlhké formy VPMD.

Léčba vlhké formy makulární degenerace je bezbolestná, vyžaduje ale dodržování termínů aplikací a spolupráci ze strany pacienta. Probíhá formou aplikace biologických léků, tzv. anti-VEFD preparátů do oka. Léčba vlhké formy VPMD je po splnění podmínek stanovených zdravotními pojišťovnami pro pacienty hrazená ze zdravotního pojištění.

Zelený zákal (glaukom)

Zelený zákal neboli glaukom je závažné onemocnění očí, které může způsobit úplnou ztrátu zraku. Nelze ho zvrátit, pouze léčbou zastavit jeho další postup. Je tedy zřejmé, že právě u léčby zeleného zákalu je velmi důležité přijít k lékaři včas.

Zelený zákal léčit aplikací speciálních kapek, nebo chirurgicky. Hlavním principem léčby je snížení nitroočního tlaku tak, aby nedocházelo k dalšímu poškození očního nervu.

Keratokonus (ztenčování a vyklenování středu rohovky)

Keratokonus je poměrně časté onemocnění rohovky, kdy dochází k jejímu ztenčování a vyklenování. Většinou vzniká v období dospívání. Pokud jej včas neřešíme, může jeho vlivem dojít k částečné nebo úplné ztrátě zraku.

V očním centru SOMICH se specializujeme na inovativní metody léčby keratokonu bez nutnosti transplantace rohovky. Nabízíme CXL - rohovkový crosslinking, implantaci MyoRingu nebo Keraringu.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?