Více než polovina populace ve věku nad 65 let má šedý zákal. Ve věku nad 75 let výskyt ještě stoupá a pohybuje se kolem 70 %. Šedý zákal může ale vzniknout i dříve - jako důsledek úrazu oka nebo při dlouhodobém užívání některých léků. A může se objevit i u novorozenců.
Mýtus č. 1: šedý zákal je třeba nechat dozrát
Realita: dnes je operace šedého zákalu vůbec tím nejčastějším chirurgickým zákrokem. V posledních letech se výrazně zlepšily metody řešení a dnes je tak možné šedý zákal řešit, jakmile jej identifikujeme. Není tak již třeba čekat na to, až šedý zákal vyzraje, jako tomu bylo v minulosti.
Mýtus č 2: operace šedého zákalu je bolestivá a složitá
Realita: operace šedého zákalu probíhá po znecitlivění oka, v lokální anestezii a provádí se ambulantně. Rozhodně tak není pravdou, že byste se museli bát pobytu v nemocnici nebo dlouhé rekonvalescence.
Samotný zákrok trvá jen několik minut a díky znecitlivění oka je pro pacienta komfortní a bezbolestný. Rekonvalescence závisí na více faktorech, rozhodující roli má především to, nakolik byl šedý zákal vyzrálý. Doporučujeme proto s operací neotálet.
TIP: Přečtěte si zkušenosti našich pacientů s operací šedého zákalu.
Mýtus č. 3: operace šedého zákalu je drahá
Realita: operace šedého zákalu je hrazená ze zdravotního pojištění. Nemusíte se tedy bát, že byste za něj museli platit desetitisíce.
V očním centru SOMICH je možnost se zároveň se šedým zákalem zbavit také brýlí - díky implantaci speciální čočky. Tato speciální čočka je za příplatek a je na rozhodnutí pacienta, zda si ji chce dopřát nebo nikoliv.
Mýtus č. 4: šedý zákal je způsobený čtením při špatném světle
Realita: přesná příčina vzniku šedého zákalu není zatím známá. Vznik šedého zákalu je většinou spojen se stárnutím oka, kdy dochází k zakalování čočky. Určitou roli ve vzniku tohoto onemocnění mají genetické faktory, složení stravy, kouření, ultrafialové záření nebo míra znečištění ovzduší. Šedý zákal je také častější u žen.
Mýtus č. 5: čočka se po operaci může znovu zakalit nebo ji je třeba po čase vyměnit
Realita: nová, umělá čočka, se v oku zakalit nemůže. Také životnost nitroočních čoček je značná. V očním centru SOMICH používáme pouze kvalitní nitrooční čočky, které zůstávají v oku natrvalo.
V individuálních případech může někdy dojít k tzv. sekundárnímu šedému zákalu, kdy dojde k zakalení pouzdra, ve kterém se nachází nová čočka. Tento druhotný šedý zákal umíme odstranit rychlým a bezbolestným zákrokem.