Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Laserová operace očí a mateřství

Laserová operace očí a mateřství

Ženy, které plánují rodinu a mají dioptrickou oční vadu, řeší poměrně často dilema, zda podstoupit laserovou operaci zraku před plánovaným těhotenstvím, během něj či raději až po narození miminka.

Rozšířeným mýtem je totiž tvrzení, podle kterého by žena neměla na operaci chodit, dokud nemá děti. Jak je to doopravdy?

 

Čekat s laserovou operací očí až po porodu? Ano i ne.

Období života s malým miminkem je krásné, intenzivní, ale velmi náročné. A to i bez dioptrické vady. Pokud musí maminka navíc řešit brýle či kontaktní čočky, je to zátěž navíc.

Dioptrická vada komplikuje každodenní péči o miminko, noční vstávání k němu i běžnou péči o něj.

 

„Laserovou operaci zraku doporučujeme podstoupit ideálně ještě před plánovaným otěhotněním. Během období těhotenství a kojení se totiž dočasně mění biomechanické vlastnosti rohovky a rizikem jsou také léky předepsané pro rekonvalescenci po operaci. Již těhotným ženám, které chtějí korekci zraku podstoupit, proto doporučujeme počkat s ní až po období po ukončení kojení,” říká doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný zástupce pro Karlovarský kraj a spolumajitel očního centra Somich.

 

80 % žen má po porodu oční vadu stabilní

Pokud plánujete rodinu, doporučujeme proto s dostatečným předstihem před otěhotněním podstoupit laserovou korekci zraku. Jen málokdy se totiž stává, že po porodu se ženě zrak zhorší.

 

„Laserovou korekci zraku není třeba odkládat až po porodu. Minimálně 80 % žen má totiž i po období těhotenství a kojení oční vadu stabilní,” říká MUDr. Jana Kacerovská, Ph.D.

 

Během těhotenství se může zrak přechodně zhoršit. Jedná se ale jen o dočasný stav, který pomine, jakmile se hormony opět ustálí na obvyklých hodnotách.

Pouze malé procento žen může po porodu pozorovat trvalé zhoršení zraku. I to je však možné řešit - laserovou dokorekcí.

 

Mechanická pevnost oka během porodu zůstává neporušena

Poměrně rozšířenou obavou je u žen také strach z poškození již operovaných očí během porodu. Tato obava je zcela zbytečná. Zásah do oka je během operace zcela minimální a mechanická pevnost oka zůstává nenarušena. Není tedy důvodem pro císařský řez.

           

 

 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?