Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Kdy navštívit očního lékaře?

Kdy navštívit očního lékaře?

Ne nadarmo se v souvislosti s něčím, čeho si máme velmi vážit, používá přirovnání “střežit jako oko v hlavě”. Zrak je nejdůležitějším lidským smyslem. Přijímáme jím asi 80 % všech informací, které zpracováváme.

 

A přesto - ačkoliv na preventivní prohlídky k praktickému či zubnímu lékaři chodíme víceméně pravidelně již od dětství po celý život, očního lékaře osobně řada z nás ani neviděla. Poslední kontrolu zraku jsme absolvovali u svého dětského lékaře, a pokud nemáme jinou nemoc, která návštěvy očního lékaře vyžaduje (například cukrovka), ani nás nenapadlo, že i oči potřebují pravidelnou prohlídku.

 

Pálení a řezání v očích - jen únava nebo něco horšího?

Někdy je obtížné rozlišit, zda jsou oči pouze unavené, či zda už se jedná o nějaký závažnější problém. Pokud pociťujete tlak, pálení či řezání v očích, zpozorněte, pravděpodobně se totiž jedná o tzv. syndrom suchého oka: „Velmi často k nám pacienti přicházejí s pocity pálení, řezání a svědění v očích. Zřídka se jedná o pouhou únavu, čím dál častěji se objevuje tzv. syndrom suchého oka,” říká primář MUDr. Tomáš Benda, FEBO.

 

V případě, že tyto příznaky u sebe pozorujete, doporučujeme navštívit lékaře co nejdříve.

 

NÁŠ TIP: Přečtěte si o syndromu suchého oka více.

 

Zhoršení vidění za šera či na blízko

Možná jste si všimli zhoršeného vidění například při čtení nebo řízení auta. Nebo se vám zhoršil zrak a nevidíte dobře za šera. Nemusí se jednat jen o vetchozrakost, tedy přirozené zhoršení schopnosti vidění na blízko, které obvykle přichází kolem 45. roku života.

Může se jednat o počátky vážné choroby a takové příznaky není vhodné ignorovat. Podobně se totiž v začátcích projevuje šedý zákal či makulární degenerace.

 

„Na kontroly k očnímu lékaři doporučuji chodit pravidelně. Zvláště, pokud jste již dosáhli 40 let, ke specialistovi byste měli zajít alespoň 1x za dva roky. Oční lékař dokáže včas rozpoznat počínající onemocnění očí, které pacient v raných stádiích nemůže sám identifikovat,” upozorňuje doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný zástupce pro Karlovarský kraj a spolumajitel Somich.

 

Zalepená víčka a oteklé oči

Bojujete často se zalepenými očními víčky a nateklýma očima? Pravděpodobně se jedná o zánět spojivek.

Ať už je příčinou alergie nebo infekce, jako první pomoc se hodí volně prodejné kapky z lékárny. Pokud ale do 3 - 4 dnů nedojde k výraznému zlepšení, je i tady na místě vyrazit k očnímu lékaři.

 

Úrazy očí nepodceňujte

Pokud dojde ke zranění oka - například úder tupým předmětem, popálení oka nebo zasažení chemickou látkou, podejte první pomoc, okamžitě však vyhledejte pomoc lékaře.

 

První pomoc můžete vyhledat například v oční ambulanci.

 

NÁŠ TIP: Přečtěte si více o první pomoci při poranění oka.

 

O oči se starejte preventivně

Mnoho lidí se domnívá, že pokud nemají dioptrie nebo jiné komplikace, k očnímu lékaři na pravidelné prohlídky chodit nemá cenu. Opak je pravdou. Právě pravidelné vyšetření může odhalit závažné onemocnění očí již v zárodku.

 

K očnímu lékaři se objednejte na kontrolu pravidelně minimálně 1x za 2 roky. Je to možné bez doporučení praktického lékaře a i pokud nepociťujete žádné problémy se zrakem. Po 50. roce života pak doporučujeme kontroly u očního lékaře 1x za rok.

 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?