Podle nedávného průzkumu agentury GfK Czech nosí dioptrické brýle 44 % Čechů starších 15 let, kontaktními čočkami pak dioptrickou vadu řeší dalších 9 % populace. Z výzkumu také vyplynulo, že přibližně dalších 13 % lidí brýle či čočky nenosí, i když by měli. Nejčastěji se tak děje ve věkové skupině mezi 40. a 50. rokem života.
Frekvence výskytu dioptrické vady, a tím pádem také nošení brýlí, stoupá od 40. roku života. Právě v tomto věku se u většiny lidí, kteří dosud žádnou dioptrickou vadu neměli, objevuje vetchozrakost (presbyopie), tedy tzv. “syndrom krátkých rukou”, kdy se zhoršuje akomodace čočky, a tím vidění na blízko.
Na dioptrických brýlích se nevyplatí šetřit
Při zhoršení zraku řada lidí otálí s návštěvou doktora a snaží se situaci vyřešit sami - zakoupením dioptrických brýlí v drogerii nebo supermarketu. Není to ale dobré řešení. Málokdo má naprosto stejnou vadu na obou očích. Navíc tyto brýle neřeší centraci čoček. Proto řada lidí může trpět bolestmi hlavy či nevolností. Tyto brýle jsou tak vhodné maximálně jako nouzové řešení na omezenou dobu.
Dioptrické brýle vybírejte s odborníkem
Pokud máte dioptrickou vadu nebo pozorujete zhoršení zraku, obraťte se na optometristu nebo na očního lékaře. K tomu byste měli chodit pravidelně, alespoň 1x za dva roky, i pokud žádné potíže s očima nemáte. V ambulanci vám oči změří, odborně vyšetří a zjistí nejen, jakou dioptrickou vadu potřebujete korigovat, ale podchytí také případné závažné onemocnění očí.
Pro změření zraku a doporučení brýlí můžete také navštívit jednu z očních optik SOMICH.
Na naší pobočce v Karlových Varech vás odborně změří a s realizací zakázky pomůže naše paní optometristka Bc. Renata Suchá, vedoucí optiky Očního centra SOMICH v Karlových Varech. Na našich dalších pobočkách vás vždy vyšetří oční lékař a s výběrem vhodných brýlí vždy rád pomůže vystudovaný oční optik.
Pravidla pro výběr brýlí
Kromě toho, že očekáváme, že se s brýlemi musíme cítit komfortně, musí výborně sedět a líbit se, jsou nesmírně důležité tyto aspekty :
1) Na každou činnost musí být odpovídající korekce
2) Každá dioptrická vada vyžaduje vhodný typ čoček
3) Základem správně zhotovených brýlí je přesná centrace dioptrických čoček
4) Na každou činnost dnes existuje povrchová úprava, která očím může výrazně ulevit ( eyedrive pro řidiče, filtr modrého světla na práci na PC... )
Některé typy refrakčních vad lze řešit laserovou operací zraku
Stále více lidí se rozhodne svou dioptrickou vadu řešit trvale, laserovou operací zraku. Jedná se o bezpečný a bezbolestný zákrok, díky kterému se zbavíte brýlí či kontaktních čoček.
Operace trvá přibližně 15 minut a provádí se v lokální anestezii na obou očích zároveň. Včetně přípravy strávíte na klinice v den operace přibližně 2- 3 hodiny.
V Očním centru SOMICH provádíme laserové operace zraku metodami PRK - excimerový laser a Femto LASIK a.
NÁŠ TIP: Přečtěte si více o laserové operaci zraku na Očních klinikách SOMICH.