Menší míra slunečního svitu a časté šero je i pro zdravé oko velmi namáhavé, a snadněji se tak unaví. Navíc lidem s refrakčními vadami se v tomto období může například krátkozrakost nebo astigmatismus právě kvůli nedostatku denního světla ještě zhoršovat. Proto je o to více důležité věnovat očím tu nejlepší péči.
Korigujte správně refrakční vady
Na prvním místě v péči o oči je korekce refrakčních vad. Mezi nejčastější patří krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. „Pokud člověk trpí například krátkozrakostí, tak bez korekce je vidění pro oko velmi namáhavé a snadněji se unaví. Ještě rychleji pak k únavě dochází právě v šeru v podzimních a zimních měsících,“ vysvětluje doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný zástupce očního centra SOMICH pro Karlovarský kraj. Je důležité proto pravidelně chodit na vyšetření zraku k očnímu lékaři a oční vadu řešit.
Krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus lze řešit nošením dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček. Těchto refrakčních vad se lze ale zbavit i trvale, a to laserovou operací. „Laserová operace je bezbolestný a rychlý zákrok. Trvá jen pár minut a výsledek se objeví už druhý den po operaci. Krátkozrakost lze odstranit až do -14 dioptrií, dalekozrakost do +6 a astigmatismus v rozmezí od -6 do +6 dioptrií,“ uvádí docent Studený, který je garantem laserových operací očí centra SOMICH.
Předcházejte syndromu suchého oka
Stále častěji se u lidí objevuje syndrom suchého oka. „Jedná se o poruchu tvorby slzného filmu, která se projevuje pálením, řezáním v oku nebo také zhoršeným viděním a zaostřováním,“ popisuje primář MUDr. Tomáš Benda, FEBO z očního centra SOMICH. Proto nejen na podzim je potřeba vysychání očí předcházet. Dochází k němu zejména ve chvílích, kdy je snížená frekvence mrkání. To nastává například při čtení, sledování televize nebo dívání se do počítače.
Základem je tedy oči v takových chvílích nepřepínat a dodržovat pravidlo 20/20/20. Jeho principem je pravidelně, každých 20 minut při rizikové činnosti, se zadívat alespoň na 20 vteřin ideálně do vzdálenosti větší než 20 stop, což je přibližně 6 metrů. Oči se tím procvičují a zvýší se frekvence mrkání, což zabraňuje vysychání oka.
Vyvarujte se digitální únavy očí
Podobná doporučení platí i v prevenci digitální únavy očí, která se v náročném podzimním období může ještě zhoršovat. Digitální únava očí vzniká stejně jako syndrom suchého oka při dlouhém sledování obrazovky počítače nebo mobilního telefonu. „V tomto případě je problémem dlouhodobé zaostření na blízký předmět, což oko unavuje. Je potřeba se pravidelně dívat na vzdálenější předměty, aby se oko procvičilo,“ vysvětluje primář centra SOMICH pro Karlovarský a Plzeňský kraj Tomáš Benda. Proto i v tomto případě lze využít pravidlo 20/20/20, případně, pokud to je možné, je nejlepší sledování zařízení omezovat.
Další tipy, jak pečovat o oči: