Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Jak poznat šedý zákal?

Jak poznat šedý zákal?

Šedý zákal je vážné onemocnění oka, kdy postupně, nejčastěji vlivem stárnutí, dochází k zakalování oční čočky, ztrátě ostrosti vidění. Nejčastěji šedý zákal řešíme po 60. roce života pacienta, bohužel však nejsou výjimkou ani časnější výskyty.

  

Šedý zákal přichází postupně. Poznat ho v začátcích není snadné

Pokud šedý zákal nevznikne následkem úrazu, ale postupným zakalováním oční čočky, je pro pacienta obvykle velmi obtížné jej včas poznat.

„Vidění se vlivem šedého zákalu mění postupně a řada pacientů mu přivyká. Myslejí si, že takto vidět ve stáří je normální. Někdy trvá velmi dlouho, než si pacient vůbec uvědomí, že má nějaký problém. Klíčové je proto skutečně chodit na pravidelné prohlídky ke svému očnímu lékaři, který šedý zákal rozezná včas,” vysvětluje odborný garant očních klinik SOMICH doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA.

           

Jak poznat šedý zákal?

Mezi první příznaky šedého zákalu patří zhoršené vidění při intenzivním osvětlení a naopak - v šeru. „Pacienti si problému se zhoršením vidění často všimnou při řízení nebo například při čtení či luštění křížovek,” říká primář SOMICH MUDr. Martin Kacerovský.

Postupně dochází k zamlžení vidění vlivem zakalení čočky, zhoršuje se také vnímání barev a dochází k celkovému zkreslení obrazu. Změny vidění jsou postupné, a tak si jich pacienti často zpočátku nevšimnou.

 

Šedý zákal nenechávejte vyzrát

Šedý zákal řešte včas. Otálet s řešením se nevyplácí. Operace je bezbolestná, trvá jen pár minut a je hrazená ze zdravotního pojištění. Není tak čeho se obávat. Naopak, včasný zásah je pro oko lepší.

Mezi pacienty stále koluje rozšířený mýtus, že je šedý zákal potřeba nechat vyzrát. To není pravda. Pro oko je lepší, když se toto onemocnění řeší co nejdříve. Zákrok je tak k oku šetrnější a i rekonvalescence po operaci je rychlejší. Pokud zákrok pacient odkládá příliš dlouho, riskuje nehodu a dokonce i úplnou ztrátu zraku,” upozorňuje primář SOMICH MUDr. Martin Kacerovský.

 

Operace šedého zákalu je bezbolestná, rychlá a hrazená ze zdravotního pojištění

V zemích třetího světa je šedý zákal tou vůbec nejčastější příčinou slepoty. To u nás naštěstí, díky pokročilému očnímu lékařství, neplatí.

Řešení šedého zákalu je možné díky operaci. Ta je pro pacienta velmi komfortní. Probíhá ambulantně a díky lokálnímu znecitlivění je bezbolestná. Během operace lékař vymění pacientovu zakalenou čočku za čočku umělou. Pacient tak znovu získává jasné vidění.

V ČR je operace šedého zákalu hrazená zdravotní pojišťovnou.

 

NÁŠ TIP: Zároveň s operací šedého zákalu je možné se zbavit i dioptrií. Pokud se tak pacient rozhodne, může si vybrat za příplatek čočky, které tento problém řeší.

 

Prohlédněte si zkušenosti našich pacientů po operaci šedého zákalu.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?