Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Jak je to s modrým světlem z počítačů a mobilů?

Jak je to s modrým světlem z počítačů a mobilů?

Modré světlo není záležitostí pouze digitálních zařízení. Je prakticky všudypřítomné, protože jeho zdrojem je také slunce, zářivky nebo LED osvětlení. Problémem je v dnešní době hlavně to, že kvůli častému a dlouhodobému sledování obrazovek mobilů nebo monitorů se modré světlo stává pro organismus škodlivým. 

 

Velký dopad má modré světlo na spánek a oči. Liší se od ostatního světla tím, že má vysokou energetickou hodnotu a krátké vlnové délky. Tyto vlastnosti způsobují to, že modré světlo ovlivňuje produkci hormonu melatoninu v našem těle, který nám pomáhá usnout. 

 

Přes den působí i pozitivně 

Modré světlo je pro člověka přínosem pouze přes den. Zvyšuje totiž reakční dobu, podporuje kognitivní funkce, zlepšuje náladu, pomáhá lepšímu fungování paměti a také se cítit celkově dobře. Problém nastává až ve chvíli, kdy se mu tělo vystavuje těsně před spaním nebo dlouho do noci. 

 

Proč škodí večer? 

Když se díváme na obrazovky počítačů a mobilů před spaním, naše tělo si může mylně myslet, že je stále den, což ztěžuje usínání a zhoršuje kvalitu spánku. To může vést k únavě, podrážděnosti a dalším zdravotním problémům, jako jsou bolesti hlavy a krční páteře. 

TIP: Dlouhé sledování obrazovek může vést také k digitální únavě očí. 

 

Zvyšuje riziko onemocnění očí 

Dlouhodobé vystavení očí modrému světlu může navíc poškodit sítnici oka a zhoršit vidění. Modré světlo může poškodit fotoreceptorové buňky v našich očích, což může vést k vyššímu riziku vzniku degenerativních onemocnění jako je např. makulární degenerace,“ vysvětlil primář MUDr. Tomáš Benda, FEBO kliniky SOMICH pro Karlovarský a Plzeňský kraj, který se na léčbu sítnice specializuje. 

TIP: Více o makulární degeneraci očí si můžete přečíst zde. 

 

Jak oči chránit? 

Abyste ochránili své oči před škodlivými účinky modrého světla, je důležité omezit dobu strávenou u obrazovek před spaním a používat filtry modrého světla na svých zařízeních. Tyto filtry pomáhají snižovat množství modrého světla, které vyzařují zařízení, popsal primář Benda. Na některých zařízeních existuje možnost nastavit si filtry tak, aby se dle západu slunce automaticky spouštěly. Případně existuje řada aplikací, které lze stáhnout v případě, že to počítač či mobil neumí sám. 

TIP: Důležitou součástí prevence jsou i prohlídky u lékaře. 

Kromě toho je důležité dodržovat zdravý režim spánku, jako je pravidelný čas na spaní a probuzení, a vyhýbat se stimulujícím látkám před spaním. Zarověň je také vhodné mít pestrou stravu bohatou na antioxidanty, které zpomalují oxidativní poškození sítnice a její rychlé stárnutí. 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?