Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Historie laserových operací očí

Historie laserových operací očí

Laserové operace očí jsou dnes běžným zákrokem, který mnoha lidem s krátkozrakostí, dalekozrakostí nebo astigmatismem přináší jasné a ostřejší vidění bez brýlí nebo kontaktních čoček. Historie těchto operací však sahá do minulosti a jejich vývoj přinesl revoluční změny v oblasti oftalmologie.

 

Historie očních laserových operací má své kořeny ve zkoumání refrakčních vad, jenž sahají až do 16. století. Leonardo da Vinci se v té době zabýval možnými příčinami zrakových potíží.O něco pozdějiScheinerprovedl první měření tvaru rohovky, což oftalmologové využívají dodnes. 

 

Excimerový laser 

První krok v evoluci laserové chirurgie nastal, když odborníci zkoumali využití laserové technologie k opravě zraku. První pokusy proběhly v 80. letech 20. století, kdy cílem bylo změnit tvar rohovky a zploštit ji. Poprvé byl excimerový laser použit na slepých lidských očích v Německu, pod vedením profesora MUDr.TheoSailera. Procedura se nazývala fotorefraktivníkeratektomie – PRK a spočívala v odstranění povrchu rohovky k opravě krátkozrakosti,“ vysvětlil doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný garant oční kliniky SOMICH. 

 

 

Metoda LASIK 

V 90. letech se vědcům podařilo zkombinovat excimerový laser s lamelárním odštěpením rohovky, čímž vznikla nová, přesnější metoda LASIK. U té již nebylo nutné rohovku odstranit, ale stačilo ji pouze odklopit a poté vrátit zpět. Kromě přesnosti přinesla pacientům také větší komforta rychlejší rekonvalescenci.  

 

Femtosekundový laser 

V 21. století přišel významný obrat s příchodem femtosekundového laseru. Tato technologie nahradila tradiční mechanické chirurgické nástroje používané pro vytváření tenkého laloku na povrchu rohovky, který se odklápělběhem chirurgického zákroku. Femtosekundový laser přinesl několik klíčových výhod.Za prvé, byla značně zvýšena přesnost, protože laser pracuje extrémně precizně a minimalizuje riziko chyb, což je klíčové pro dosažení optimálního výsledku. Za druhé, nižší riziko komplikací přispělo k vyšší bezpečnosti pacientů,“ uvedl doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, který se na laserové operace očí specializuje. 

 

 

Současná refrakční chirurgie 

Po zavedení femtosekundového laseru se LASIK procedury staly ještě populárnějšími. Technologické inovace neustále posouvají hranice, což umožňuje chirurgům dosahovat stále lepších výsledků. V současné době jsou refrakční laserové operace rutinním zákrokem, kterým podstupují miliony lidí po celém světě. Moderní technologie se také zaměřují na personalizaci chirurgických zákroků, což vede k ještě preciznějším korekcím vad a minimalizaci možných nežádoucích efektů. 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?