Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

5 otázek a odpovědí k operaci šedého zákalu

5 otázek a odpovědí k operaci šedého zákalu

V populaci lidí starších 65 let se šedý zákal dle statistik u nás vyskytuje u nadpoloviční většiny z nich. Ve věku nad 70 let se pak s tímto onemocněním očí potýká až 70 % lidí.

 

Jediným řešením šedého zákalu je rychlá a bezbolestná operace, během které lékař nahradí zakalenou čočku čočkou umělou. Operace šedého zákalu je v plné výši hrazená českými zdravotními pojišťovnami.

 

Odpovídáme na nejčastější dotazy, které v souvislosti s operací šedého zákalu dostáváme.

 

1.    Jak probíhá operace šedého zákalu?

Operace šedého zákalu probíhá ambulantně po znecitlivění oka speciálními očními kapkami s anestetiky. Samotná operace trvá jen několik málo minut, během kterých dochází k vyjmutí zakalené oční čočky a jejímu nahrazení čočkou umělou.

 

VÝHODA SOMICH: Na rozdíl od jiných klinik, které operují každé oko jiný den, my jsme díky vysoké erudici schopni nabídnout operaci obou očí v jednom dni. Výrazně se tak zkracuje doba hojení a nutných kontrol u lékaře.

 

2.    Bolí operace šedého zákalu?

Operace šedého zákalu je bezbolestná. Probíhá po znecitlivění oka očními kapkami s anestetiky, takže pacient necítí bolest. Někteří pacienti během operace pociťují jemný tlak v oku.

Strach z operace šedého zákalu je zbytečný, důležité je operaci neodkládat a šedý zákal si nechat odstranit co nejdříve. Právě tak je zákrok pro oko nejvíce šetrný a rychlejší je také rekonvalescence po zákroku.

           

3.    Kolik stojí operace šedého zákalu?

Operace šedého zákalu je u nás hrazená ze zdravotního pojištění. Pacient, který je k operaci indikovaný očním lékařem a který má české zdravotní pojištění, tak za operaci nemusí hradit žádné poplatky.

Pokud se pacient rozhodne a je ochoten do svého zraku investovat peníze navíc, může si dopřát lepší vidění při použití čoček z kvalitnějšího materiálu případně i komfort nenosit po operaci brýle. 

  

NÁŠ TIP: Více informací o speciálních čočkách a jejich cenách si přečtěte zde: https://www.somich.cz/cs/nabizene-zakroky/operace-sedeho-zakalu/#content_29

 

4.    Za jak dlouho po operaci šedého zákalu budu vidět?

Obnova vidění po operaci šedého zákalu je velmi rychlá. Většina pacientů již druhý den pozoruje výrazné zlepšení vidění a zrak se obvykle během 2 - 4 dnů ustálí a během 4 - 6 týdnů zcela zahojí.

           

5.    Jsou s operací šedého zákalu spojená nějaká omezení?

V prvním týdnu po operaci doporučujeme navštívit svého očního lékaře na kontrolu. Důležité je, aby se do očí nedostala infekce - platí tedy, že si do očí nesaháme, nemneme si je.

Bezprostředně po operaci je vhodné se vyhnout větší fyzické zátěži a přibližně na 4 týdny po operaci se vzdát plavání v bazénech či pobytu v sauně.

Běžné činnosti bez velké fyzické zátěže je možné provozovat bez omezení. 

 

PŘEČTĚTE SI: Odpovědi na další často kladené otázky k operaci šedého zákalu

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?