Princip laserového paprsku fyzikálně popsal Albert Einstein již v roce 1917. První laser vznikl až v 60. letech a jeho užití pro operace očí následovalo až o dvacet let později. Na našem území se první pacient refrakci, neboli korekci oční vady laserem, podrobil teprve v 90. letech.
Není tak divu, že kolem laserových operací očí, stejně jako kolem jiných inovací, koluje řada rozšířených mýtů. Podívali jsme se na ty nejvíce rozšířené a uvádíme je na pravou míru.
Mýtus č. 1: Laserová operace očí je bolestivá
Obavy z bolestivosti operace jsou mezi pacienty velmi časté. Není však třeba se bát. Samotný zákrok je zcela bezbolestný. Probíhá po znecitlivění oka speciálními kapkami. Jediné, co někteří pacienti pociťují, je tlak.
Zákrok trvá jen několik málo minut, provádí se na obou očích současně a obnova vidění je po něm velmi rychlá.
Přečtěte si více o tom, jak probíhá laserová operace očí v očním centru SOMICH.
Mýtus č. 2: Rekonvalescence po laserové operaci je dlouhá
Díky moderním laserovým metodám je také rekonvalescence po operaci velmi rychlá. „Rychlost rekonvalescence po operaci závisí na metodě provedené operace. Velmi rychlá obnova vidění je u metody Femto LASIK, kdy většina pacientů vidí relativně dobře již druhý den po operaci. V případě metody PRK trvá obnova vidění déle, ale většina pacientů se vrací do práce již do týdne po operaci,” říká doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný zástupce pro Karlovarský kraj a spolumajitel očního centra SOMICH.
S určitým omezením je potřeba počítat v oblasti sportu. Plavání i návštěvu sauny doporučujeme až po 1 měsíci od operace. A pokud jste fanoušek bojových sportů, je třeba počítat s přibližně tříměsíčním omezením.
Mýtus č. 3: S operací je lepší počkat až po porodu
Řada žen operaci zraku odkládá až po narození dítěte. Důvodem je rozšířená obava, že těhotenství a porod oční vadu zhorší nebo zničí výsledek operace. U naprosté většiny žen k ničemu takovému nedojde. Operaci doporučujeme podstoupit před založením rodiny a užívat si dobrého zraku při péči o miminko.
Poměrně rozšířenou domněnkou je také to, že oko po operaci může prasknout při porodu. To je zcela nesmyslné.
Mýtus č. 4: Laserová operace očí je drahá
Rozšířený je také názor, že laserová korekce zraku je drahá. To je samozřejmě relativní. Jednorázově se sice jedná o větší investici, v dlouhodobějším horizontu se ale vyplatí. A to nikoliv jen na poli zvýšení komfortu vidění, ale také po finanční stránce. Ne nadarmo naši pacienti hodnotí investici do laserové operace očí jako jednu z nejlepších v životě.
TIP: Spočítejte si na naší kalkulačce, kolik laserovou operací ušetříte ve srovnání s nošením brýlí či kontaktních čoček.
Mýtus č. 5: Dioptrie se po operaci vrátí
Výsledek laserové operace zraku je ve většině případů trvalý. V ojedinělých případech může dojít k opětovnému zhoršení vidění, ale ani toho se v očním centru SOMICH nemusíte obávat.
“Za kvalitu své práce ručíme. V případě, že dojde k neočekávané pooperační změně dioptrií, provedeme na naší klinice zdarma laserovou dokorekci nebo se individuálně domluvíme na dalším řešení. Samozřejmě nejsme laserem schopni ovlivnit změnu pružnosti oka, proto i pacienti s úspěšně odoperovanou vadou do dálky, začnou mít ve středním a vyšším věku potíže se zaostřováním do blízka.... Ale i zde dokážeme pacientům nabídnout řešení, například implantaci multifokální nitrooční čočky.” dodává doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný zástupce pro Karlovarský kraj a spolumajitel očního centra SOMICH.